Saç ekimi sonrasında ağrım olacak mı, Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?

0
106
Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?
Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?

Saç ekimi sırasında ve sonrasında görülen bazı problemler, saç ekimi yaptıran kişilerin biraz daha dikkatli olmalarını gerektiriyor. Özellikle “saç ekimi sonrasında ağrım olacak mı?” sorusu, en çok sorulan sorulardan biridir.

Saç ekimi esnasında, lokal anestezi uygulandığı için hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Ancak saç ekimi sonrasında ufak da olsa bazı ağrılar görülebilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için ise doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları düzenli şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?

Saç ekimi sonrası neden ağrı oluşur?

Saç ekimi sonrası meydana gelen ağrı, kişisel faktörlerden kaynaklı bir durum olmakla birlikte saç köklerinin çıkartıldığı dönor bölgede nadiren de olsa ağrılar görülebilmektedir. Bunun nedeni, saçların alındığı dönor bölgede açılan delikler, deri altında bulunan sinir uçlarını etkilemektedir. Bu da çok şiddetli olmamakla birlikte hafif bir batma ve zonklama gibi ağrıların oluşmasına neden olmaktadır.

Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?

Saç ekimi sonrası ağrıların bir diğer nedeni ise hastanın yatış şeklinden kaynaklanmaktadır. Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi kişi, saç ekiminden sonra ense üstü uyumamalıdır. Çünkü bu bölgeden alınan saç köklerinin yerinin boşalması, hafif de olsa ağrılara neden olmaktadır. Bu yüzden saç ekim uzmanları, hastanın yan pozisyonda saç ekim bölgesinin yastığa gelmeyecek şekilde uyulması gerektiğini vurguluyor.

Normal şartlarda saç ekimini gerçekleştiren hastane ve doktorun alanında uzman olması durumunda, saç ekimi sonrasında herhangi bir ağrı şikâyeti alınmamaktadır. Ancak buna rağmen bazı hastaların acı eşiğine bağlı olarak verilen ağrı kesici ilaçların kullanılmasına rağmen acı hissettiklerini belirtirler. Bu ağrıların nedenleri ise şunlar olabilir;

  • Doku hasarı
  • Yatış pozisyonu
İlginizi Çekebilir  Saç ektirmeden önce bilinmesi gerekenler

Doku hasarı nedir?

Saç ekimi, diğer ameliyatlar gibi olmasa da neticede bir operasyonla gerçekleştirilmektedir. Saç köklerinin alımı ve yerleştirilmesi esnasında bir takım müdahaleler gerçekleşir ve bu da zaman zaman doku hasarına neden olur. Saç ekimi sonrasında meydana gelen ağrıların nedenlerinden biri budur.

Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?

Yatış pozisyonu

Saç ekimi bölgesinin büyüklüğüne göre saç ekimi süresi uzayabilmektedir. Ortalama 3000 greftlik saç ekimi işlemi 6-8 saat kadar sürebilmektedir. Bu süre boyunca hasta sabit pozisyonda kaldığı için boyun, ense ve başta ağrıların hissedilmesi normal karşılanmaktadır. Buna ek olarak hasta taburcu olduktan sonra eve gittiğinde yatış pozisyonunu doğru şekilde ayarlamadığında da ağrı hissedebilir. Bu nedenle saç ekimi yaptıran kişinin yatış pozisyonuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?

Saç ekimi sonrası ağrı kesici kullanımı

Saç ekimi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezinin etkisi ortalama 24 saat sürdüğü için hastanın taburcu olur olmaz ağrı kesici kullanmasına gerek yoktur. Genellikle uzmanların önerileri, saç ekiminin yapıldığı günün sonunda, ağrıların oluşmasını beklemeden kullanmanın daha doğru olduğunu belirtmektedir. Saç ektiren kişinin mutlaka doktoruna danışarak ne şekilde ve hangi dozlarda ağrı kesici kullanması gerektiği konusunda bilgi alması gerekir.

Saç ekimi ağrıların oluşma nedeni nedir?

Saç ekimi sonrası ağrılar ne kadar sürer?

Saç ekimi sonrası ağrıların oluşması ve ağrıların geçmesi süresi, biraz da hastanın durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Dönor bölgenin büyüklüğü ve kişinin acı hassasiyetine bağlı olarak kısa veya daha uzun sürebilmektedir. Doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmanız durumunda elbette ağrılarınız daha az ve daha kısa süreli olacaktır.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Önceki İçerikSaç Ekimi kaç gün sürer?
Sonraki İçerikKadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?
Sacbakimi.co için editörlük yapıyorum. Kadın ve erkeklerin en temel bakımlarından olan saç bakımıyla ilgili en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için buradayım :) Saç bakımının yanı sıra diğer güzellik sırları ve doğal kürlerle sizlerle olacağım. Beklemede kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here