Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Bakım Önerileri

0
131
Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Bakım Önerileri

Bu yazımızda, saçlarınızı güçlendirmek için bakım önerileri sunarak işinizi hem daha az maliyetle hem de güvenilir bir şekilde evde kendi başınıza yapabilmenin keyfine varacaksınız.

Her kadın ve erkek saçlarının güzel görünmesini istemekle birlikte saçlarının aynı zamanda güçlü ve parlak görünmesini ister. Bunun için gerek kuaförlere para harcayarak gerekse de evde kendi başına saç bakım kürleri uygulayarak istediği sonuca ulaşmaya çalışır. Aslında basit ve pratik yöntemler kullanarak da güçlü saçlara sahip olunabilir.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Bakım Önerileri

Saçların zayıflamasının nedenleri farklıdır. Kötü beslenme, kullanılan saç bakım ürünleri, saç düzleştiriciler, fön makinesi, maşa gibi ısı ile çalışan aletlerin sık kullanılması, zaman içerisinde saçların yıpranmasına ve güçsüz bir hale gelmesine neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmak için elbette saydığımız bu etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Ama bunlar haricinde, hem güzel saçlara sahip olmak hem de güçlü saçlara ulaşabilmek için de yapılabilecek bazı bakım yöntemleri vardır. Doğru seçeceğiniz saç bakım maskesi, saç serumu gibi saçları dışarıdan besleyen ürünler ile evde saç bakımı yaparak saçlarınızda istediğiniz güzelliği ve sağlığı çok daha kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Bakım Önerileri

Evde Saç Güçlendiren Doğal Bakım Yöntemleri

Evde saç güçlendiren doğal bakım yönleri, doğru şekilde uygulandığında kuaföre ya da saç bakım merkezlerine para harcamaya gerek kalmaz. Fakat burada en çok dikkat edilmesi gereken ayrıntı, hangi ürünü ya da saç bakım yağını hangi aralıklarla ve nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanızdır. İşte birazdan sizlere sunacağımız doğal saç bakım yöntemleri tam da bu konuda istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacak. Her şey anlaşılır ve güzel ise o zaman hemen doğal saç bakım maskeleri konumuza başlayalım…

İlginizi Çekebilir  Bir Türlü Çözüm Bulamıyor musunuz? İşte Sizi Saç Dökülmesinden Kurtaracak 10 Doğal Yöntem!

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Bakım Önerileri

  • Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı, herkesin evinde mutlaka bulunur. Yemeklere lezzet katan ve oldukça faydalı olan bu yağ, saç bakımı için de ideal bir yöntemdir. Basit bir şekilde saçlarınıza zeytinyağı maskesi uygulayarak saçlarınızın daha güçlü bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Peki, zeytinyağı maskesi nasıl kullanılır?

Zeytinyağı Maskesi

Banyo yapmadan önce bir yemek kaşığı kadar zeytinyağını saçlarınıza iyice nüfuz ettirin. Saçlarınızın ve saç derinizin iyice yemesi için işlemi yaptıktan sonra saçlarınızı bir bone ile kapatın. 20-30 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

  • Argan Yağı Maskesi

Argan yağı maskesi de yine saçlar için son derece faydalı bir bakım yöntemidir. Kuaföre para harcamanıza gerek bırakmayan bu doğal bitkisel yağ E ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Saçların ihtiyaç duyduğu bu vitaminleri, dışarıdan en iyi şekilde saçlarınıza sunmak için argan yağı maskesi kullanabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

Argan Yağı Maskesi

Yine banyo yapmadan önce saçlarınıza argan yağını sürün ve 20 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Saçlarınızın ve saç derinizin iyice emmesi için bir bone yardımı ile saçlarınızı kapatın ve yarım saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. İşte bu kadar!

  • Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağının saçlar üzerindeki etkilerinden söz etmiştik, bir de bun faydalı bitkisel yağı yumurta ile birleştirdiğinizde nelerin olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. İçerisindeki protein ve minerallerin zenginliği sayesinde saç köklerine ve saçları mükemmel bir şekilde besleyen yumurta ve zeytinyağı maskesi, kesinlikle en iyi sonuçları elde etmek adına denemeniz gereken doğal saç bakım yöntemleri arasında yer almalıdır.

Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi

Yumurta ile zeytinyağını uygun bir kabın içerisine koyup iyice karıştırdıktan sonra saçlarınıza bir fırça yardımı ile iyice sürün. Saç uçlarından saç köklerine kadar iyice yediğinden emin olduktan sonra saçlarınızı bir bone yardımı ile kapatın. Bu işlemi bitirdikten sonra ortalama 1 saat kadar maskeyi saçlarınızda bekletin ve daha sonra saçlarınızı yıkayın. Mükemmel etkisini yakalamak için haftada 1 defa yumurta ve zeytinyağı maskesi kullanabilirsiniz.

  • Aspir Yağı Maskesi

Özellikle sık saç boyası kullananların saçlarında kırılmalar ve dökülmeler daha yoğun şekilde görülür. Antik Mısır döneminde uzun yıllar boyunca kadınların saç bakımı için kullandıkları aspir yağı maskesi, içerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde saçların beslenmesine yardımcı oluyor. Peki, nasıl kullanılmalıdır?

İlginizi Çekebilir  Saçlarınızın Bakımını Kendiniz Yapın; Evde Yapabileceğiniz Saç Bakım Yağı Kürleri

Aspir Yağı Maskesi

Banyo yapmadan önce Oleic asit içeren aspir yağını saçlarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Daha sonra saçlarınızı bone yardımı ile kapatarak 30 dakika kadar bekleyin ve saçlarınızı yıkayın.

  • Elma Sirkesi ve Limon Suyu Maskesi

Saçlarınızın hem temiz hem de sağlıklı kalmasına yardımcı olan elma sirkesi ve limon suyu maskesi, evde doğal saç bakım yöntemleri arasında değerlendirilen en etkili maskelerden biridir. Saçlarınız, dış etkenlere maruz kaldığı için derinlemesine kirlenir ve siz bunun farkına varmazsınız. Bu da zamanla saçlarınızda kırılmalar ve dökülmelere neden olur. Doğal saç bakım yöntemleri arasında yer alan bu maskeyi uygulamak oldukça kolaydır. Peki, nasıl?

Elma Sirkesi ve Limon Suyu Maskesi

Yarım fincan elma sirkesi ile bir fincan gerçek limon suyunu yarım su bardağı kadar normal su ile karıştırın ve daha sonra saçlarınıza masaj uygulayarak bu karışımı uygulayın. 5 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

  • Avokado Yağı Maskesi

Saçlarınızın daha sağlıklı ve daha güçlü bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız, evde hazırlayabileceğiniz doğal saç bakım maskeleri arasında yer alan avokado maskesini kullanabilirsiniz. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan avokado yağı ile saçlarınız eskisinden daha güçlü hale gelecek.

Avokado Yağı Maskesi

Banyodan önce saçlarınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna bağlı olarak bir miktar avokado yağını saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saç derisi ve saç uçlarınızın iyice yemesi için saçlarınızı bir bone ile kapatın ve yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

  • Jojoba Yağı Maskesi

Saçlarınızda cansızlık ve matlaşma sorunu yaşıyorsanız, kullanabileceğiniz en iyi saç bakım maskeri jojoba yağı maskesidir. İçerisinde bol miktarda mineral bulunan jojoba yağı, saç bakım ürünlerinde bulunan bitkisel bir yağ türüdür.

Jojoba Yağı Maskesi

Banyodan önce bir miktar elinize döktüğünüz jojoba yağını masaj yaparak saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızın yağı iyice emmesi için bir bone yardımı ile saçlarınızı kapatın ve yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

İlginizi Çekebilir  Çözümü Kendiniz Bulun; Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç maskesi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Saç sorunları, kişiden kişiye göre ve saç yapısına bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden saç bakım maskesi kullanmadan önce yaşadığınız problemin ana nedenini öğrenin. Saç bakım uzmanlarından öneri alarak hani saç maskesinin saç sorunlarınıza iyi geleceği hakkında fikir edinin. İnternet sitelerinde verilen bilgiler elbette gerçeği yansıtmaktadır ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi saçlarınızda yaşadığınız sorunun ana kaynağını öğrenmeden ve kullanacağınız doğal saç bakım maskesine karşı vücudunuzun alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğini öğrenmeniz daha sağlıklı sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here