Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
156
Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi, son dönemlerde yeni saçların çıkartılması amacı ile en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Fakat saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler en az saç ekimi kadar önemli konulardır.

Saç dökülmesi, kişiden kişiye ve dökülme tipine göre farklılık gösteren bir durumdur. Bazen kalıtsal nedenlerden, bazen stresten, bazen düzensiz beslenmekten bazen de saçkıran gibi geçici olan rahatsızlıklardan dolayı saç dökülmesi gerçekleşmektedir. Son birkaç yıl içerisinde saç ekim merkezlerinin sayısının artması ile birlikte saç ekim fiyatları düştü ve bu da kellik problemi yaşayanlar için güzel bir gelişme olarak kaydedilmeye başladı.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buraya kadar her şey güzel ve normal… Ama saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler hususunda kişiler üstlerine düşeni yapmadıklarında, ekilen saçların yeniden dökülmesi veya farklı rahatsızlıklara neden olması durumu söz konusu olabilmektedir. Peki, saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken 12 önemli şey

 • Gece uyurken saç ekim bölgesine dikkat edilmelidir

Saç ekiminden sonra uzmanların belirttiği en önemli şeylerden biri gece uyurken ki uyku pozisyonudur. Saç ekim bölgesinin yastık veya yorganla temas etmesi, deri bölgesinde enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden sırtüstü şekilde, saç alımı yapılan ense bölgesi üzerine yatılması gerekir. Gece uyku pozisyonuna dikkat etmek kadar, ilk iki hafta boyunca giyim tarzına da dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, saç ekim bölgesinin zarar görmemesi için t-shirt, kazak gibi boyundan geçirilen giysiler yerine, gömlek, hırka ve yelek gibi giysilerin tercih edilmesi gerekmektedir.

 • Spor ve spor aktivitelerinden uzak durulması gerekir
İlginizi Çekebilir  Saç ektirmek caiz mi? Saç ektirmenin günahı var mı?

Saç ekim bölgesinin zarar görmemesi için saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri de iki hafta boyunca; spor, hamam, sauna, yüzme, solaryum gibi aktivitelerden uzak durulması gerektiğini hatırlatan uzmanlar, bu konuda dikkatli hareket edilmediğinde saç ekim bölgesi ciddi zararlar görebileceğini ekliyor.

 • İlk 15 gün saçların kesilmemesi gerekir

Saçların yeniden çıkması için ekim yapılan bölgenin dikkatli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Bu konuda üzerinde en çok durulması gereken konulardan biri ise ilk 15 gün boyunca saçlara herhangi bir kesim işleminin yapılmamasıdır. Bu süreden sonra ise kazıtmamak kaydıyla saçlar makasla kesilebilir.

 • İlk iki gün ekim bölgesi ıslatılmamalı

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden biri de ilk iki gün boyunca saç ekim bölgesinin suyla temas ettirilememesidir. Saç köklerinin zarar görmemesi için saç ekiminden 48 saat sonra yıkama işlemini uzman doktorun yapması daha sağlıklıdır.

 • Saç yıkama işleminden sonra havlu kullanılmamalıdır

48 saat bittikten sonra saçların yıkanması işlemini gerçekleştiren uzmanların, saç ekim bölgesinde kesinlikle havlu kullanmamaları gerekmektedir. Havlu yerine saç ekim bölgesine zarar vermeyecek uzaklıkta fön makinesi ile saçların kurutulması gerekir.

 • Kafa bölgesine darbe alacak sporlardan uzak durulması gerekir

Saç ekimi sonrasında genellikle en çok düşülen hatalardan biri de kısa bir süre sonra hemen spora dönülmesidir. Bu durum, saç ekim bölgesine ciddi anlamda zarar vermektedir. Uzmanlar, ilk 45 gün boyunca futbol, basketbol, tekvando, kick box, boks, güreş gibi kafaya darbe almasına neden olacak sporlardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

 • Saç ekiminden sonra seyahat ederken dikkat edin

Normal şartlarda ilk 2 hafta boyunca saç ekimi yapan kişinin uzun seyahatlerden kaçınması gerekmektedir. Ancak mecburi bir durum söz konusu ise, enseyi dolduracak yastıkların edinilmesi gerekir. Bunun yanında başın koltuğa ya da cama yaslanmamasına özen göstermek gerekiyor.

 • Kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır
İlginizi Çekebilir  Saç ekimi ne zaman yapılmalı?

Kan sulandırıcı ilaçlar, saç ekim bölgesinde kanamaların oluşmasına neden olduğu için uzmanlar; aspirin başta olmak üzere ginseng, ginko biloba, E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaç veya bitkisel ürünlerin kullanılmaması gerektiğini vurguluyor.

 • Sigara ve alkolden uzak durun

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli detay, sigara ve alkolden uzak durulmasıdır. Özellikle ilk 2 gün bunların kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Takip eden 1 ay içerisinde de yine mümkün mertebe alkol ve sigaradan uzak durulması gerekir.

 • Spor faaliyetlerinden uzak durulması gerekir

Spor dallarının herhangi biri ile ilgilenen kişilerin, saç ekiminden sonra en az 1 ay kadar spordan uzak durmaları, kafaya darbe almamaya dikkat etmeleri gerekir.

 • Sıcak-soğuk hassasiyetine karşı dikkatli olunmalı

Saç ekiminden sonra saç derisi daha fazla hassaslaşmaya başlar. Bu yüzden saç ekimi yaptıran kişinin güneş ışınlarına karşı ve soğuğa karşı saçlarını muhafaza etmesi gerekir.

 • İlk iki hafta cinsel ilişkiye girilmemeli

Uzmanlar, saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan birinin de cinsel ilişki olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum, saç ekilen bölgeye zarar verebileceği için ilk iki hafta cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Ancak bu süreden sonra normal şekilde cinsel hayata devam edilebilir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka kullanın

Saç ekimi, görünürde basit bir işlem gibi görünse de bu işlemde de dikkat edilmesi gereken önemli hususlar olduğunu unutmamak gerekir. Yukarıda saydıklarımıza ek olarak doktorunuzun verdiği antibiyotik ve diğer ilaçları kullanım şekline uygun olarak kullanmaya ve aksatmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here