Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

0
71
Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo ile karşınızdayız. Bu yazımız ile saçlarınıza bakım yapmanın kolaylığını yakalayacaksınız. 

Bakımlı saçlara sahip olmayı her kadın ister. Ama bu iş, hem zahmetli hem de üzerinde durulması gereken bir iştir. Bazen zaman yetersizliğinden bazen de farklı sebeplerden dolayı ihmal ettiğimiz saçlarımız, zaman içinde sağlığını yitiriyor ama biz, bu durumun çok sonra farkına varabiliyoruz.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Aslında basit bir şekilde alacağımız önlemlerle saçlarımızın sağlığını koruyabiliriz. Sadece azıcık özen ve saçlarımıza zaman ayırmak, saç problemlerinin önüne geçmemize yardımcı olabilir. Bu yazımızda, evde saç bakımı yapmak için 10 tüyoyu sizinle paylaşacağız. Faydalı olması ümidi ile…

  • Hava koşulların göre saçları muhafaza etmek

Özellikle çalışan kadınlar, hava nasıl olursa olsun sabahın erken saatlerinde uyanarak işe gitmek zorundadırlar. Kışın ayazında, yazın sıcağında, baharın esintisinde… aslında saçlarımıza en çok zarar veren etkenlerden biri hava koşullarıdır. Güneş saçları kurutur, yağmur ve rüzgar ise saçların nemsiz kalmasına neden olur. Hava koşullarına göre saçlarınızı muhafaza ederek dışarı çıkarsanız, saçlarınız daha sağlıklı kalır.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Saç koruyucu nemlendiriciler, kremler, serumlar veya evde hazırlayabileceğiniz saç maskeler, hava koşullarına karşı saçlarınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

  • Su sıcaklığını dengede tutun

Soğuk havalarda kimse soğuk suyla banyo yapmak istemez herhalde, sıcak havalarda ise sıcak suyla banyo yapmayı… saçlar, aşrı soğuk suya karşı da aşırı sıcak suya karşı da dayanıksızdır. Vücudun en kırılgan ve en hassas bölgesi olan saçlarımızı yıkarken suyun sıcaklığını doğru şekilde ayarlamamız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Bakımsız Görüntüden Sıkıldınız mı? İşte Saç Kırıklarının Nedenleri ve Çözümü

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Saç için en ideal su, ılık sudur. Çok ağırı sıcak su kullanmak, saçın doğal nem dengesini bozar ve saçların kırılmasına neden olur.

  • Şampuan seçimi önemlidir

Çoğu zaman düştüğümüz hatalardan biri de deneyimlemeden şampuan seçimi yapmaktır. Piyasada birçok şampuan markasının bulunmasına karşın yapılan reklamlar da seçim yapmamızda etkili olabiliyor ama işin doğrusuna bakılırsa, kimyasal içerikli tüm şampuanlar saçlarımıza zarar veriyor.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Şampuan seçiminde bulunurken doğal ve bitki özlü şampuan tercihinde bulunmak, saçlarımızın muhafaza edilmesine yardımcı olur.

  • Yüksek ısıda şekillendiriciden uzak durun

Saçlarımızı düzleştirmek veya istediğimiz şekli vermek için genellikle saç düzleştiriciler, ilk başvurduğumuz aletlerdir. Ama bu aletler, yüksek ısı ile çalıştığı için saçlarımızı şekillendirmemize yardımcı olsa da bir yandan da saçlarımıza zarar veriyor.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Mümkün olduğunca saç şekillendirici maşa, düzleştirici gibi cihazlardan uzak durmak en iyisidir. Ama kullanılacaksa da düşük ısıda kullanmak, saçların en az şekilde zarar görmesini sağlar.

  • Havlu seçimine dikkat

Biz kadınlar, genellikle banyodan sonra saçlarımızı daha hızlı kurutmak için havlu kullanırız. Saçlarımızı toplar havlu ile sarar ve geriye atarız gelişi güzel… Ama bu durum, istemeden de olsa saçlarımızın kırılmasına neden olmaktadır.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Havlu seçimi yaparken ince pamuklu saç havlusu seçmek, saçlarımızın daha az zarar görmesine neden olur.

  • Saçların doğal nem dengesini koruyun

Saçların kendine özgü doğal nem dengesi vardır, bu denge bozulmaya başladığında saçlarda;yağlanma, kepeklenme, kuruluk, kırılma gibi pek çok sorun görülmeye başlar. Bu yüzden saçların doğal nem dengesini korumak için önemli tedbirlerin alınması gerekir.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Yukarıda söylediğimiz gibi aşırı sıcak su kullanmaktan kaçınmak, temel kuraldır. Ama bunun yanında saçların nem dengesini korumak için maske, saç bakım yağları kullanmak da saçlarımıza fayda sağlar.

  • Saçlarınızı sık sık yıkamayın

Büyük şehirlerde yaşayan ve çalışma hayatı içinde olan kadınlar, genellikle saçlarını her gün yıkamak zorunda kalırlar. İlla ki bu durum bir mecburiyete dönüşüyor bazen ama çoğu zaman gereksiz de olabiliyor. Hele sık saç yıkamanın saçlara zarar verdiğini düşündüğümüzde, bunun ne kadar büyük sorunlara yol açtığını daha iyi anlayabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir  Çözümü Kendiniz Bulun; Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Saç bakım uzmanlarına göre, haftada 3 defa saçları yıkamak idealdir. Bundan daha fazlası, saçlarımızın doğal nem dengesini ve doğal yağ dengesini kaybetmesine ve saçların zarar görmesine neden olmaktadır.

  • Beslenme alışkanlığına dikkat

Beslenme düzeni, sağlığın her alanında olduğu gibi saçlarda da önemli bir yere sahiptir. son dönemlerde artan fastfood tüketimi başta olmak üzere, sağlık üzerinde olumsuz etki bırakan abur cuburlar, saçlara fayda vermeyen vitaminsiz yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Günde 2 veya 3 öğünü doğru orantılarla bölüşerek dengeli beslenme programına uyabilirsiniz. Bu da saçlarınızın daha sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

  • Saç bakım ürünlerini doğru seçin

Saç bakım ürünlerinin genelinde kimyasal içerikler bulunmaktadır. Her ne kadar saçlarımıza güzellik kattığını düşünerek kullansak da zaman içerisinde saçlarımıza zarar vermesine neden oluyoruz. Bu yüzden hazır saç bakım ürünleri seçerken daha çok kimyasal içerikli olmayan ürünlere yer vermemiz gerekiyor.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Ürün seçerken özellikle saç tipine göre seçmek önemlidir. Yağlı saçar, kuru saçlar, ince telli saçlara özel saç bakım ürünlerini seçmek yani saç tipine uygun ürün seçmek, saçlarımızın daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

  • Evde yapabileceğiniz saç maskeleri kullanın

Saç bakım maskeleri, kolay bir şekilde evimizde yapabileceğimiz maskelerdir. Hindistancevizi yağı maskesi, yumurta maskesi, elma sirkesi maskesi gibi saçlara doğal güzellik kazandıran saç maskelerinin yapımı kolay olmakla birlikte saçlarımızın sağlığında kalmasına da yardımcı olur.

Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Kullanacağınız maskeyi hangi aralıklarda kullanmanız gerektiği hakkında bilgi edinerek kullanmak, saçlarımızın daha sağlıklı kalmasına yarar sağlayacaktır.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here