Hamilelikte Saç Boyama

0
328
Hamilelikte Saç Boyama

Hamilelikte saç boyama ile ilgili birçok soru gelmektedir. Bu yazımızda bu konuya dair tüm ayrıntıları sizlere sunacağız. 

Hamilelik, kendi başına farklı bir konu olup insan vücudunda birtakım değişikliklerin meydana geldiği bir süreçtir. Karnın şişmesi en belirgin özelliği iken bunun haricinde anne adayının vücudunda meydana gelen birçok değişiklik kendini gösterir. Bu süreçte anne adaylarının dikkati elden bırakmamaları oldukça önemlidir. Yediklerine-içtiklerine dikkat etmeleri, vücutlarına dışarıdan herhangi bir etken vermemeleri gibi detaylar, hamilelik sürecinin daha rahat geçmesini ve hem anne hem de bebeğin sağlığının korunması adına önemli bir konudur. Peki, hamilelikte saç boyama doğru bir şey mi?

Hamilelikte Saç Boyama

Hamile kadınlar, bebeklerinin sağlığını düşünmek adına her şeyi didik didik incelerler. “Yediğim şey bebeğime zarar verir mi?”, “şu spor zararlı mı?”, “şu içecek bebeğime zarar verir mi?” gibi sorular anne adaylarının en çok sordukları sorulardır. Elbette bunları sorgulamalarından daha doğal bir durumun olmadığını belirtmemiz gerekir. Neticede kendinden bir parçayı taşıması, büyük bir sorumluluk gerektirir. Aynı şekilde güzelleşmek ve farklı görünmek için saçlarda yapılan en büyük değişim saçların boyanmasıdır. Saç boyalarının içerisinde kimyasal madde bulunduğu için haliyle hamile kadınlar, saç boyamak hamilelik döneminde zararlı mı? Sorusunu sormalarına neden oluyor.

Hamilelik döneminde saç boyama zararlı mı?

Hamilelik dönemi, normal dönemlerden çok daha farklıdır. Her an her şey olabilir, yediğiniz sıradan bir şey dokunabilir veya bilmeden aldığınız bazı şeyler, vücudunuza zarar verebilir. Mesela yüksek kurşun seviyesine maruz kalmak, erken doğum ya da düşük riskini arttıran etkenler olarak görülmektedir. Ya da hamilelik döneminde aşırı balık tüketirseniz, vücudunuzun cıva seviyesinin yükselmesine neden olabilirsiniz ve bu da bebeğinizin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Yani her şeyi kararında yapmak, danışmadan bir şey yapmamak hamilelik dönemi için önemli bir konudur. Saç boyamak da hamilelik döneminde vazgeçilmeyen rutin bakımlardan biridir. Peki, hamilelikte saç boyamak zararlı mı?

İlginizi Çekebilir  2020’nin en trend saç renkleri

Hamilelikte Saç Boyama

Uzman doktorlar, hamilelik döneminde saç boyamanın aslında çok da zararlı olmadığını bildirmektedir. Yani her ne kadar içerisinde kimyasal maddeler bulunsa da bu maddelerin hamilelik üzerinde bıraktığı çok uzun boylu zararların olmadığı söylenebilir. Fakat saç boyamadan önce dikkat edeceğiniz hususlar üzerinde durmanız, daha sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olur.

Normal dönemlerde saç boyasına karşı cildinizin herhangi bir alerjisinin olmaması, hamilelik döneminde de olmayacağını göstermez. Başında da dediğimiz gibi gebelik döneminde oluşabilecek her şey birer sürpriz olarak kabul edilir ve her an her şeyin olması muhtemeldir. Bu nedenle hamilelik döneminde saç boyası kullanmadan önce bir miktar bileğinize sürmeniz ve cildinizin herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediğini beklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik döneminde saç nasıl boyanmalıdır?

Her ne kadar saç boyamanın hamilelik üzerinde belirgin bir şekilde sorun yaratmasa da yine de güvenilir bir şekilde saç boyamak, bu sürecin daha rahat atlatılması adına önemlidir. Bebeğinize zarar verme riskini en aza indirmek için aşağıda sayacağımız konulara dikkat ederek saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Boyama

Saç boyama işlemini 2. Trimester dönemine bırakın

Hamilelik döneminde insan vücudunda daha hızlı değişimler meydana gelmeye başlar. Bu değişimlerden biri de saçların daha hızlı uzamasıdır. Yani bu dönemde dip boyasına daha fazla ihtiyacınız olacaktır. Gebeliğin ilk 12 haftası, fetüsün gelişme evresi olduğu için saç boyama işini biraz ertelemeniz daha sağlıklı olur. Uzmanlara göre saç boyamak isteyen kadınların ikinci trimester dönemine kadar yani ikinci 3 haftaya girene kadar herhangi bir işlem yapmamaları daha sağlıklı olacaktır.

Saç boyama yöntemini değiştirin

Uzmanlar saç boyamanın hamilelik dönemine zararının olmadığını belirtseler de yine de temkinli davranarak hareket etmek daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek adına daha uygun olacaktır. Normal zamanlarda saç diplerinden uçlarına kadar saçlarınızı boyatmanızın bir sakıncası olmaz ama temkinli davranarak hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını koruma altına almak adına ombre, röfle veya gölge gibi farklı saç boyama alternatifleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  2020’nin en trend saç renkleri

Hamilelikte Saç Boyama

Saç renginde yarı kalıcı renkleri tercih edin

Dikkat ve hassasiyet gerektiren bir süreç olan hamilelik döneminde, anne adaylarının saçlarını boyatmaları herhangi bir şekilde bebeklerine zarar vermez. Ancak genel olarak saç boyalarında amonyak ya da ağartıcı kimyasallar bulunmaktadır. Bunlardan uzak durmak daha iyidir. Bunun için yapılabilecek en güzel şey, yarı kalıcı saç boyası renkleri tercih etmektir.

Bitkisel saç boyası kullanın

Saç boyamak, kadınlarda daha çok rutin bakımlar arasında yer alır. Ancak hamilelik dönemi biraz daha farklı ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğu için mümkün mertebe dışarıdan vücuda bir şey alınmaması daha sağlıklı olur. Ama yine de saç boyamayı istiyorsanız kimyasal içerikli saç boyası yerine bitkisel saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Hem bu şekilde istediğiniz renkleri yakalayabilirsiniz hem de ne size ne de bebeğinize herhangi bir zarar gelmemiş olur.

Hamilelikte Saç Boyama

Hamilelikte boya yerine kına kullanın

Saç kınası da en az saç boyaları kadar etkili bir görünüm sunar. Hem zararsız olması hem de istenilen görünümü elde etme adına başarılı bir ürün olmasından dolayı uzmanlar, hamilelik döneminde saç boyası yerine saç kınası tercih edilmesinin daha doğru olacağını belirtiyor.

Hamilelik döneminde her şeye dikkat edin

Gebeliğinizin daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde devam edebilmesi için yediğiniz-içtiğiniz her şeye dikkat ederek hareket edin. Tabi ki “paranoyak olun” demiyoruz. Çünkü bu süreç de normal bir dönemdir, vücutta her ne kadar değişimler meydana gelse de olağanüstü bir durum değildir. Bu nedenle yaptığınız işlere minimum derecede dikkat etmeniz, normal zamanlarda yaptığınız işleri biraz daha hafifletmeniz, yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz, kişisel bakım konusunda daha hassas davranmanız, sağlığınız ve bebeğinizin gelişimi açısından çok daha iyi olacaktır.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Önceki İçerikSaç çıkaran bitkisel yağlar
Sonraki İçerik2020’nin en trend saç renkleri
Sacbakimi.co için editörlük yapıyorum. Kadın ve erkeklerin en temel bakımlarından olan saç bakımıyla ilgili en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için buradayım :) Saç bakımının yanı sıra diğer güzellik sırları ve doğal kürlerle sizlerle olacağım. Beklemede kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here