Saçlarınız mı dökülüyor? İşte Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Yöntemler

0
89
Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Saç dökülmesine iyi gelen doğal yöntemler sayesinde yaşadığınız sorunları çözebilirsiniz. 

Hayat kalitesini düşüren etkenlerden biri de saç dökülmesidir. Ne erkekler ne de kadınlar, saçlarının dökülmesinden hoşlanmazlar ve bunun için de pratik çözümlerin peşini bırakmazlar. Bu yazımızda, bir türlü çözüm bulamadığınız saç dökülmesine karşı etkili olabilecek yöntemleri deneyerek saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Piyasada çok sayıda saç bakım ürünü bulunmaktadır ve her saç bakım ürününün üzerinde mutlaka iyi yönlerinden bahsedilir, içerikleri hakkında bilgi verilir. Elbette tüm ürünler için “kötüdür” ya da tam aksine “iyidir” demek doğru değil. Her saç bakım ürününün kendine göre iyi ve kötü yönleri bulunur ve tabi bir kullanıcının bunu öğrenebilmesi için biraz deneyimlemesi gerekir.

Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir?

Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri arasında en çok etkiye sahip olan şey, genetik faktörlerdir. Fakat bunun yanında stres, yaşam koşulları, dış etkenler gibi şeyler de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Saç dökülmesine karşı kullanabileceğiniz doğal ve organik ürünler sayesinde yaşadığınız bu problemin kaybolmasını sağlayabilirsiniz. İşte erkeklerde saç dökülmesine iyi gelen şeyler.

Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir?

Çam Terebentin Yağı

Kullandığınız şampuanın içerisine 7-8 damla çam terebentin yağı ilave ederek saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Avokado yağı

Saçlarınızın dökülmesini engellemek için kullanabileceğiniz avokado yağı, saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. Banyodan sonra avuçlarınıza bir miktar yağ dökerek saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı

İçerisindeki vitaminler sayesinde saçları kökünden ucuna kadar besleyen badem yağı da erkeklerde saç dökülmesine iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır. Haftada iki defa banyodan sonra uygulamanız, yaşadığınız sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Kafanızdaki Sorulara Yanıt Bulacaksınız; Saç Dökülmesinin Nedenleri!

Argan Yağı

Saç dökülmesine karşı oldukça etkili içeriklere sahip olan argan yağı, haftada 2-3 defa kullanılması durumunda saç dökülmesi sorununun önüne geçmede yararlı olmaktadır.

Hindistancevizi Yağı

Saçlara canlılık veren ve aynı zamanda güçlenmesini sağlayan hindistancevizi yağı da saç dökülmelerine karşı etkili doğal yöntemlerden biridir. Bu yağı da haftada 2-3 defa kullanabilirsiniz.

Biberiye Yağı

Saç dökülmesini önlemede olduğu kadar saçların güçlü bir yapıya kavuşmasına da yardımcı olan biberiye yağı, haftada 2-3 defa kullanılması durumunda saçlarda ciddi bir değişimin oluşmasını sağlar.

Kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir?

Kadın tipi saç dökülmesi, erkeklerde saç dökülmesinden çok daha farklıdır ve nedenleri de daha farklıdır. Stres, yaşam koşulları, kullanılan doğum kontrol hapları, adet sonrası dönem, doğum sonrası lohusalık dönemi, ani kilo alma ve kilo verme gibi durumlar, kadınlarda saç dökülmesini tetikleyen nedenler olarak sıralanabilir. Kadınlar da kullanacakları doğal tedavi yöntemleri ile yaşadıkları bu sorunun önüne geçebilirler. Peki, kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen şeyler nelerdir? İşte cevabı…

Kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir?

Lavanta

İçerisindeki bileşenler sayesinde kadınlarda saç dökülmesini engelleyen lavantayı, kaynayan 2-3 su bardağına ilave ettikten sonra kısık ateşte 5 dakika kadar kaynamasını bekleyin. Daha sonra süzgeçten geçirdiğiniz bu su ile saçlarınıza masaj yapın. Yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

Isırgan-Lavanta-Adaçayı Karışımı

Saçlarda mükemmel bir etki bırakan bu karışım, saç dökülmesinin önüne de geçmektedir. 300 gramlık bir suyun içerisine ısırgan otu, lavanta ve adaçayı ilave edin. 8 dakika kadar kaynamaya bıraktıktan sonra suyu süzün ve içerisine 1 çay kaşığı ısırgan yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı ve bir tatlı kaşığı saf zeytinyağı ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışımı merhem kıvamına getirmek için blenderden geçirdikten sonra saçlarınıza tamamen yedirin ve bir streç yardımı ile saçlarınızı kapatın. 2 saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

İlginizi Çekebilir  Saç çıkaran bitkisel yağlar

Sinameki-Zeytinyağı- Badem Yağı

Kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen karışımlardan biri de sinameki, zeytinyağı ve badem yağı karışımıdır. Kaynatılmış sinameki otunun içerisine zeytinyağı ile badem yağını ilave ettikten sonra elde ettiğiniz suyla saçlarınızı yıkayın. Birkaç saat bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak saçlarınızdaki mükemmellik hissini yakalayın.

Saç dökülmesi için ürün kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Saç dökülmesi, yukarıda da belirttiğimiz gibi kadın ve erkeklerde farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Sizdeki saç dökülmesi nedenini kesin olarak öğrenmeden internet sitelerinden verilen bilgileri uygulamamanız gerektiğini unutmayın. Bazı saç dökülmeleri geçici olduğu halde bu durum canınızı sıkabilir ve buna karşı kullanacağınız doğal karışımlar veya hazır saç bakım ürünleri, saçlarınızın zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden öncelikle dökülme nedenini öğrenmek için saç analizi yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

 

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here