Protez Saç Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

0
185
Protez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Protez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protez saçlar hakkında bilinmesi gerekenler hakkında ayrıntı vereceğimiz bu yazımız tam size göre. 

Saç dökülmesi, günümüzde en sık görülen problemlerin başında gelir. Gelişmiş teknoloji sayesinde kaybedilen saçları yeniden kazanmak ve doğal bir saça sahip olmak mümkündür. Fakat bazı durumlarda, saç ekiminin mümkün olmaması, kişilerin protez saç seçeneğini tercih etmelerini etkilemektedir. Protez saçlar, normal insan saçı dokusu alınarak elde edilen saçlar olup protez saç bandı yardımı ile yapıştırılır. Ancak her ne kadar gerçek insan saçından elde edilse de yine de doğal saçlar gibi uzamaz. Sabit bir uzunlukta kalır fakat kişi istediği gibi saçlarını tarayabilir. Bu yazımızda, protez saç hakkında bilinmesi gerekenler konusunda sizlere bilgi vererek saç taktırmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmenize yardımcı olacağız.

Protez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protez saç kimler yaptırabilir?

Günümüzün en çok tercih edilen saç tiplerinden biri olan protez saç, her yaştan ve cinsten insanın yaptırabileceği bir uygulamadır. Doğal tekniklerle elde edildiği için sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Bölgesel olarak uygulanabildiği gibi saçların tamamına da uygulanabilen protez saçlar için önemli olan uygulanacak bölgede yara veya kabul bağlamak üzere olan bir yara durumunun olmaması gerekmektedir. Bunun haricinde, protez saç taktırmak isteyen herkes kolaylıkla bu uygulamadan yararlanabilir.

Saçları kalıcı olarak dökülen kişiler, kemoterapi tedavisi aldığı için saçlarını kaybedenler veya bazı hastalıklardan dolayı saçlarının tamamen yitiren ve saç ekiminin mümkün olmadığı herkes protez saç kullanabilir.

Protez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protez saç, normal saçtan ayırt edilebilir mi?

İlk defa 90’lı yıllarda uygulanan protez saç, bu dönemlerde henüz teknolojinin gelişmiş olmaması, takılan saçlara dikkatli bir şekilde bakıldığında protez olduğunu gösteriyordu. Ancak 2000’li yıllardan sonra daha fazla rağbet görmesi ve teknoloji alanında büyük gelişmelerin yaşanması sayesinde protez saçlar, insan saçından elde edilmektedir ve kişiye uygulanmadan önce kafa ölçüsü ile yapısı ele alınarak değerlendirme yapılıyor ve buna göre protez saç üretiliyor. Model bakımından da bir hayli seçeneğinin olması sayesinde protez saç, normal saçlardan kolay kolay ayırt edilemiyor. Ancak taktıran kişi ve yakınları bu durumun farkına varabilirler.

İlginizi Çekebilir  Protez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protez saç kaşıntıya neden olur mu?

Genel olarak protez saç taktırmak isteyenlerin en sık sordukları sorulardan biri de portez saçın kaşıntıya neden olup olmadığı ile ilgilidir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu saçlar takılmadan önce kişinin kafa yapısı incelenmektedir ve buna göre saç üretilmektedir. Herhangi bir kaşıntıya neden olmasa da ilk 7 gün kritik bir dönemdir. Kafanın protez saçlara uyum gösterdiği bu dönemde hafif kaşıntıların oluşması normaldir. Fakat bu kaşıntı, zamanla geçecektir.

Protez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protez saç bakımı kolay mıdır?

Sonradan takılan, insanın kendi vücudundan bir parça olmamasından dolayı yaptırmak isteyenlerin kafasına en çok takılan sorulardan biri de protez saç bakımı ile ilgilidir. Protez saçlar, her ne kadar doğal saçlar gibi uzayan saçlar olmasa da bunların da bakımlarına dikkat etmek gerekir. Normal saç teli gibi rutin bakım gerektiren protez saçlar için bakım yapma işlemi kişinin kendi yapabileceği bir işlem değildir. Saç yaptırdığınız yerin bu konuda size destek sunması, daha sağlıklı bir şekilde bakım yapmanıza yardımcı olacaktır.

Protez saç ile gusül alınır mı?

Dini hassasiyete sahip olanların protez saçlar hakkında en çok merak ettikleri konuların başında bu saçlarla gusül alınıp alınmadığı ile ilgilidir. Gelişen teknoloji sayesinde yeni nesil olarak üretilen protez saçların, hava ve su geçirgenlik özellikleri bulunmaktadır. Yani banyo yaparken çıkartmanıza gerek kalmaz ve saç deriniz döktüğünüz suyu alır. Bu da gusül için herhangi bir engel teşkil etmediğini göstermektedir.

Protez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protez saçın ömrü ne kadardır?

Protez saçlar, normal saçlardan farklı olarak sabittirler. Yani uzaması söz konusu değildir. Kaliteli bir protez saç, ortalama 6-9 ay arasında dayanabilmektedir. Bu süreden sonra yenilenmeleri gerekir. Bu da yeni bir maliyet çıkartacağı için yaptırmak isteyen kişilerin bu konuyu dikkate almaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Protez Saç Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protez saç düşer mi?

Daha önceki dönemlerde üretilen protez saçların çok da kaliteli olmadığını söylemek gerekir. Bazen istenmeyen durumlar başa gelebilmekteydi. Ancak yeni nesil olarak üretilen bu saçların düşme ihtimali söz konusu değildir. Ancak kişinin kendi isteğine bağlı olarak uzman tarafından protez saçlar çıkartılabilir. Bunun haricinde kullanımında herhangi bir sorun yaşanması söz konusu değildir.

 

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Önceki İçerik2020’nin en trend saç renkleri
Sacbakimi.co için editörlük yapıyorum. Kadın ve erkeklerin en temel bakımlarından olan saç bakımıyla ilgili en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için buradayım :) Saç bakımının yanı sıra diğer güzellik sırları ve doğal kürlerle sizlerle olacağım. Beklemede kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here