Saç maşası nasıl kullanılır?

0
124
Saç maşası nasıl kullanılır?

Saç maşası nasıl kullanılır, maşa kullanırken nelere dikkat edilmelidir gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız. 

Saçlarının daha güzel görünmesini isteyen kadınların en çok tercih ettikleri şey, maşa veya düzleştirici kullanmaktır. Özellikle de saçlarına dalgalı bir hava katmak isteyen veya saçlarını kıvırcıklaştırmak isteyen kadınların tercih ettiği bir yöntemdir.  Ancak saç maşası doğru şekilde kullanılmadığında saçların yıpranmasına neden olmaktadır. “saç maşasını kullanmakta ne var?” demeyin, çünkü bu iş, sandığınız kadar kolay değil.

Saç maşası nasıl kullanılır?

Saç maşası kullanırken ısıyı ayarlamak daha doğrusu ayarlayabilmek çok önemlidir. Saçların zarar görmesine en çok neden olan durumlardan biri, fazla ve gereksiz ısının saçlara verilmesidir. İlk zamanlarda pek bir olumsuz yönünü görmeseniz de ilerleyen dönemlerde saçlarınızda kırılma başta olmak üzere pek çok sorunun yaşanmaya başladığını göreceksiniz. Bu yüzden saç maşası kullanmadan önce ısısını doğru şekilde ayarlamanız gerekir.

Saç maşası nasıl kullanılır?

Saç maşası ısısı nasıl ayarlanır?

Saç maşaları, genel olarak 220 dereceye kadar ayarlanabilen aletlerdir. Ama bu demek değildir son ısı derecesine getirmede bir problem olmaz. Saç maşası ısısını ayarlamak için ufak birkaç deneme yapmanız yeterli olacaktır. Saçlarınıza zarar vermeyecek ısıyı ve istediğiniz şekli verecek kıvamı yakaladığınızda, bu ayarı sabitlemeyi unutmayın.

Maşa kullanmadan önce saçlarınızı tarayın

Saç maşası, saçları düzleştirmek ve şekil vermek için kullanılır. Ama tüm görevi de maşaya bırakmayın. Mesela maşa kullanmadan önce saçlarınızdaki kırışıklıkları gidermeniz önemlidir. Çünkü maşa ile direkt düzeltmeye kalkışırsanız elbette sonuç alırsınız ama bununla birlikte saçlarınıza da zarar vermiş olursunuz. Bu yüzden bu kuralı da es geçmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmayın.

İlginizi Çekebilir  Brezilya Fönü Nedir? Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Brezilya Fönü Hakkında Tüm Gerçekler

Saç maşası nasıl kullanılır?

Isı koruyucu sprey kullanın

Saçlar, vücudun en hassas bölgesidir ve en çabuk zarar gören yeridir. Bu yüzden saç maşası kullanan kişilerin bir hayli dikkatli olmaları gerekir. Isı, saçlara zarar verdiği için maşa kullanmadan önce koruyucu sprey kullanmanız gerekir. Isı koruyucu sprey, saçlarınıza verdiğiniz ısının kırılmasını sağlar ve böylelikle saçlarınızı istediğiniz şekle sokarken aynı zamanda zarar görmesini de engellemiş olursunuz.

Saç maşası nasıl uygulanır?

Her kadının saç tipi farklıdır. Bazı saçlar daha kalın tellidir, bazıları ise daha ince tellidir. Maşa kullanmadan önce yapmanız gereken şey, saçlarınızın kalınlığına göre tutamlara bölmek ve bu şekilde ısıyı uygulamaktır. Eğer çok fazla saçı bir seferde maşaya sararsanız, ısı eşit miktarda gitmeyecektir ve bu da istediğiniz şekli vermenizi engelleyecektir.

Saç maşası nasıl kullanılır?

Saçlarınıza istediğiniz görünümü verdikten sonra hemen işlemi bitmiş sanmayın. Daha sonrası, saçlarınıza verdiğiniz modelin kalıcı olabilmesi için önemlidir. Saçlarınıza dalga verdikten sonra tel toka ile sabitlemeniz, daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamakla birlikte saçlarınızın daha fazla ısıya ihtiyaç hissetmemesini de sağlayacaktır.

Saçlar yüksek sıcaklıklardan nasıl korunur?

Saçların yüksek ısıdan korunarak şekillendirilmesi çok önemli bir konudur. Saç bakım uzmanları ve güzellik uzmanları, maşanın ısısının ayarlamadan işe koyulmanın kesinlikle doğru olmadığını belirtiyor. Yukarıda da dediğimiz gibi saç maşası, genellikle 220 dereceye kadar ayarlanabilir ama bunun bu şekilde kullanılabileceği anlamına gelmediğini bilmek gerekir. Uzmanlara göre ideal ısı 185 derecedir. Tabi bu saçların kalınlığına göre değişiklik gösterebilir, bunu anlamak için kendi saç tipinizi bilmeniz gerekir.

Saç maşası nasıl kullanılır?

Saçlarınızın nemli olduğundan emin olun

Saç yanması veya kırılması nedenlerinin başında, verilen yüksek ısı gelmektedir. Bu durum, aslında tamamen yanlış yapılan uygulamalardan kaynaklanıyor. Genellikle acele bir şekilde hazırlık yapan kadınlarda daha çok saç yanmasının görülmesinin nedeni, saçların nemli olmamasıdır. Oysa uzmanlar, saç maşası kullanmadan önce saçların yeteri kadar nemli olması gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde saç düzleştirme yöntemi uygulayarak saçlarınızın zarar görmeden istediğiniz forma kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Saç düzleştiriciler saça zarar verir mi?

Saç maşası nasıl kullanılır?

Isı koruyucu ürünler kullanın

Moda dünyasının saç modelleri konusunda hayli çalışması, beraberinde yeni ihtiyaçları getiriyor. Saç maşası, saçlara şekil vermek için en sık kullanılan cihazdır. İstemsiz de olsa yanlış kullanım sonucu saçların zarar görmesi kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu yüzden uzmanlar, saç maşası kullanmadan önce ısı koruyucu ürünlerin kullanılması gerektiği konusunda uyarıyor.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here