Evde Saç Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

0
143
Evde Saç Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

Güzel görünmenin en büyük sırlarından biri güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmaktır. Saçların güzel görünmesi tek başına yeterli gelmez, çünkü aynı zamanda saçların doğal sağlığının da koruma altında olması gerekir. Günümüzde kadınlar saç bakımı yaptırmak için daha çok saç güzellik merkezlerini ya da kuaförleri tercih etselse de evde saç bakım serumu yapımı hakkında bilgisi olanlar, kuaföre para harcamak yerine bu işlemi evde gerçekleştiriyorlar.

Saçların güzel görünmesi, saç bakımını doğru şekilde yapmaya bağlıdır. Mesela saçlarınızın kısa sürede uzamasını istiyorsanız, buna uygun olarak serum seçmeniz gerekir. Doğru serum seçimi yaptığınızda, kesinlikle sonuçlarını beklediğinizden çok daha iyi bir şekilde alabilirsiniz. Saç uzatan serum nedir, nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap vereceğimiz bu yazımız ile saçlarınızda beklediğinizden daha güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

Evde Saç Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın uzamasına yardımcı olan doğal saç serumu tarifleri

Saçlarınızın hem hızlı şekilde uzamasını sağlamak hem de sağlıkla ışıldamasını sağlamak için doğal serumları kullanmanız gerekir. Doğal saç serumları, bitkisel yağ, mineral ve vitaminlerin içerdiği serumlardır. Bunları hazır şekilde alabileceğiniz gibi aktarcılardan alacağınız bitkisel yağlarla kendiniz de yapabilirsiniz. “Kuaföre para harcamak istemiyorum”, “güvenmediğim markaları kullanmak istemiyorum” diyenlerden iseniz şimdi sizlere vereceğimiz doğal saç serumu tarifleri ile saçlarınızda istediğiniz güzelliği ve sağlığı kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz.

Saç uzaması için bitkisel serum nasıl yapılır?

Son derece basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz saç serumu, daha kısa sürede saçlarınızın uzamasına yardımcı olacaktır. Aşağıda sayacağımız malzemeleri elinizde hazır bulundurun ve daha sonra yapım aşamasına geçerek işinizi bitirin.

İlginizi Çekebilir  Saçlarınızı uzatmak mı istiyorsunuz? İşte saç uzatmak için 3 etkili içerik

Evde Saç Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler:

  • Jojoba yağı
  • Hindistancevizi yağı
  • Ardıç
  • Defne yağı

Hazırlanışı ve kullanımı

Elinizde hazır bulundurduğunuz malzemeleri uygun bir kapta karıştırın. Daha sonra cam bir şişede muhafaza edin. Banyo yaparken temizlediğiniz saçlara elde ettiğiniz karşımı masaj yaparak uygulayın. Yalnız saçlarınıza masaj yaparken tırnaklarınızı kullanmak yerine parmak uçlarınızı kullanmaya gayret gösterin ki saçlarınız zarar görmesin. Saç kökleri ile saç uçlarına kadar tüm saçlarınıza yedirdiğinizden emin olduktan sonra 20 dakika kadar saçlarınızda bekletin ve daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

Maya ve süt maskesi

Bitkisel serum ile maske aslında aynı şeylerdir. Saçlarınızı hızlı ve doğal yöntemlerle uzatmak için kullanabileceğiniz serumlardan biri olarak sizlere sunabileceğimiz bir diğer tarif ise maya ve süt maskesi olacak. Bu karışım sayesinde de yine kısa sürede saçlarınızın sağlıkla uzamasını sağlayabilirsiniz.

Evde Saç Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

Hazırlanışı ve kullanımı

Uygun bir kabın içerisinde saçlarınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna bağlı olarak göz kararı ile süt ile mayayı karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karşımı, saç derinize iyice yedirdiğinize emin olana kadar sürün. Daha sonra 30 dakika kadar saçlarınızda bekletin ve hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada 2-3 defa kullanmanız durumunda saçlarınızda daha hızlı uzama görebilirsiniz.

Kırılmış saçlar için doğal saç serumu

Saç problemleri arasında en yaygın görülen problemlerden biri de saç kırılmalarıdır. Saç kırıkları; kullanılan saç düzleştirici, fön makinesi, röfle, perma, boya gibi işlemlerin sık yapılmasından kaynaklı olmakla birlikte doğal süreçte de görülebilen sorunlardır. Saç kırılmaları için doğal saç serumu tarifi ile bu sorununuzdan da kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Peki, kırılmış saçları için doğal serum nasıl yapılır?

Gerekli malzemeler

  • Avokado
  • Buğday yağı veya jojoba yağı
  • Hindistancevizi yağı
İlginizi Çekebilir  Saçlarınızı uzatmak mı istiyorsunuz? İşte saç uzatmak için 3 etkili içerik

Hazırlanışı ve kullanımı

Elinizde hazır bulundurduğunuz malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice yedirin. Daha sonra saçlarınızda yarım saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

Evde Saç Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

Not: saçlarınıza maskeyi yedirdikten sonra saçlarınızda daha etkili bir sonuç vermesi için başınızı bir bone yardımı ile kapatmanızı öneririz.

Süt ile saç serumu

Saçlarınızın hızlı ve sağlıklı şekilde uzamasını sağlamak için kullanabileceğiniz bir diğer serum türü de süt ile saç serumu olacak. Yine hem sağlıklı hem de ışıldayan saçlara sahip olmak için kullanabileceğiniz bu serum, etkili sonuçlar gösterdiğini kanıtlayan ve kadınlar arasında son derece tercih edilen serum türlerinden biridir.

Evde Saç Bakım Serumu Nasıl Yapılır?

Hazırlanışı ve kullanımı

1 litre sütü bir kaba koyun, daha sonra sütü 24 saat sıcak bir ortamda bekletin. Daha sonra ekşiyen bu sütü bir tava ya da tencereye boşaltarak kaynamaya bırakın. Süt kaynadıkça lor bir görünüm oluşmaya başlayacaktır. Daha sonra kaynattığınız sütü gazlı bir bez ile süzün ve içerisine 0,5 ml. Limon suyu damlatın. Hazırladığınız serumu, saçlarınıza orantılı bir şekilde parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Etkili bir sonuç yakalamak için serumu saçlarınızda yarım saat kadar bekletmenizi öneririz.

Evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz sütlü saç serumu, biraz ağır gelebilir ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğu kadının tercih ettiği bir serumdur ve etkili sonuçlar vermektedir.

Saç serumu kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Saç serumları adına internet sitelerinde birçok farklı bilgi paylaşılmaktadır. Her birinin etkili olabileceği gibi doğru şekilde kullanmamak veya kullanmadan önce serumlar içerisinde kullanılan yağ ve vitaminlere karşı alerjik bir durumun olup olmadığını öğrenmeden harekete geçmek, saçlarınızda istemediğiniz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden evde saç serumu yapmadan veya kullanmadan önce herhangi bir bitkisel yağa karşı vücudunuzun alerji gösterip göstermediğini öğrenmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Saç bakım uzmanlarından veya cilt doktorlarında bu konuda destek alarak daha etkili sonuçların oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here