Saç dökülmesine ne iyi gelir?

0
120
Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Her kadın ve erkeğin saç dökülmesi ile ilgili merak ettiği konu “saç dökülmesine ne iyi gelir?” sorusudur. 

Saç dökülmesi, hem erkekler hem de kadınlar için en can sıkıcı durumların başında gelir ve bu problem ile karşı karşıya kalanların en sık sordukları sorulardan biri “saç dökülmesi neden olur” ve “saç dökülmesine ne iyi gelir?” sorularıdır.  Bu yazımızda, her iki soruya da geniş cevaplar vererek yaşadığınız problemin çözümüne yönelik yardımcı olacağız.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi neden olur?

Kadınlar ve erkeklerde saç dökülmesi nedenleri birbirinden farklıdır. Erkeklerde daha çok genetik yatkınlık saç dökülmesine neden olurken, kadınlarda saç dökülmesi farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Hormonal dengenin değişmesi, kötü beslenme, kullanılan adet ilaçları, doğum kontrol hapları, genetik yatkınlık, stres, ani kilo alıp verme gibi pek çok sebep, saç dökülmesine neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Uzmanlar, günde 50-100 arasında saç dökülmesini normal olarak karşılamaktadır ve her insanda oluşabilecek bir durum olarak değerlendirirler. Ancak bu rakam daha fazla olursa, saç dökülmesi başlangıcı demek anlamına gelir ki bu da dikkat edilmesini gerektirir. Saç dökülmesi, çaresi olmayan bir problem değildir, sadece dikkat ettirmeyi gerektiren ve üzerinde hassasiyet durulması gereken bir problemdir. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir? İşte detaylar…

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

 Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Genellikle toplum olarak saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kaldığımızda hemen hazır satılan ürünlere sarılmaya başlarız. Piyasada “saç dökülmesine iyi gelir” ibareli çok sayıda ürünün bulunmasına karşın, etkili bir saç takviyecisi olarak kullanabileceğiniz besinlerin olduğunu da unutmamak gerekir. Peki, nedir saç dökülmesine iyi gelen besinler?

İlginizi Çekebilir  Saç çıkaran bitkisel yağlar
Yeşil yapraklı sebzeler

Saç dökülmesi nedenlerini incelerken demir eksikliğinin büyük bir etken olduğunu söylemiştik. Elbette buna karşı kullanılabilecek bitki özlü şampuanlar veya saç bakım ürünleri bulunsa da düzenli bir beslenme ile de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Demir eksikliğini tamamlayarak saç dökülmesini engelleyen ıspanak, roka, pazı, maydanoz, nane gibi yeşil yapraklı sebzeler, yaşadığınız saç dökülmesi problemine karşı saçlarınızın daha dirençli hale gelmesine yardımcı olabilir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

C vitamini içeren meyveler

Düzensiz beslenmenin saçlar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler oldukça fazladır. Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. C vitamini açısından zengin olan portakal, greyfurt, karpuz, çilek gibi meyveler, hem saç dökülmesinin önüne geçer hem de sağlığınızın daha yerinde olmasına yardımcı olur.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

E Vitamini içeren kuruyemişler

Vitamin eksikliği birçok hastalığa neden olmakla birlikte saç dökülmesi üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Bu yüzden eğer yaşadığınız problemin ana nedeni E vitamini eksikliği ise öncelikle bu eksikliği gidermeniz gerekir. E vitamini bakımından zengin olan ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişleri düzenli olarak tüketmeniz durumunda, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu E vitaminini yeterince vermiş olursunuz ve bu da saç dökülmelerinin önüne geçmenize yardımcı olur.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Deniz ürünlerini bolca tüketin

Saç dökülmesi nedenleri arasında yer alan bir diğer mineral çinkodur. Çinko eksikliği olan kişilerin özellikle balık ve diğer deniz ürünlerini tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Hali hazırda kış mevsiminde iken deniz ürünlerinin bol olmasını fırsat bilerek saç dökülmesi probleminin önüne geçmek için harekete geçebilirsiniz.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Yoğurt tüketimine dikkat edin

Kalsiyum ve protein eksikliği, birçok hastalığın habercisidir. Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmamasından saç dökülmesine kadar birçok olumsuz etkiye neden olan bu eksikliği tamamlamak da insanın kendi elinde. Mesela yoğurt ve diğer süt ürünleri, kalsiyum ve protein bakımından zengin olan ürünlerdir. Bu ürünleri düzenli şekilde kullanmaya başladığınızda, sağlığınızın daha zinde olduğunu fark edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Saçkıran Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Sarımsak- Soğan tüketin

Saç derisini toksinlerden temizlemeye yardımcı olan sarımsak ve içerisindeki kükürt ile saç derisini beslemeye yardımcı olan soğan, saç dökülmesi problemine karşı oldukça etkili yiyeceklerdir. Düzenli olarak kullanılmasında bir hayli etkili sonuçlar gösteren bu iki besin deposu, yaşadığınız problemin kısa sürede atlatılmasında yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi nedenini öğrenin

Saç dökülmesine iyi gelen besinler hakkında bilgi verdikten sonra bu sorunun ana nedenini mutlaka öğrenmeniz gerektiğini hatırlatmamız gerekir. Çünkü her saç dökülmesi problemi, diğerinden farklı olabilir ve çözüm için kullanılacak yöntemle de değişken olabilir. Bu yüzden öncelikle saç dökülmesine neden olan etkenleri öğrenmek için uzman bir hekime görünmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yukarıda bahsini ettiğimiz besinleri tüketmeden önce de mutlaka alerjinizin olup olmadığını öğrenmenizde yarar vardır.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here