Doğru Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 6 Adımda Doğru Saç Bakımı

0
82
6 Adımda Doğru Saç Bakımı

Doğru saç bakımı nasıl yapılır? Bu konu hakkında pek fikriniz yoksa 6 adımda doğru saç bakımı yazımız tam size göre…

Kadın olsun erkek olsun, saçlar herkes için önemli bir detaydır. Saçların bakımsız olması, kötü görünmesini sağlamanın yanında cansızlaşmasını, kırılmasını ve zamanla dökülmesini beraberinde getirir. Her insan mutlaka saç bakımı yapar, ama doğru saç bakımı yapmak önemlidir. Siz de saçlarınıza onca zaman harcadığınız halde saçlarınızda istediğiniz güzelliği yakalayamıyorsanız, sizin için hazırladığımız 6 adımda doğru saç bakımı yazısı size gelsin…

6 Adımda Doğru Saç Bakımı

Günlük olarak saçlarımızın güzel görünmesi için birçok işlemi yaparız. Saç kurutma makinesi, fön makinesi, maşa gibi ısı yayan aletlerin yanında; saç spreyi, jöle gibi saç şekillendiriciler, perma ve saç boyama gibi işlemlerin her biri aslında farkında olsak da olmasak da saçlarımıza zarar veriyor. Peki, bunlardan vazgeçmek istemeyen ama saçlarının da güzel görünmesini isteyenler ne yapmalıdır? Elbette doğru saç bakımı, istediğiniz sonucu elde etmeniz adına etkili bir çözüm olacaktır. Peki, ama nasıl?

Saç bakımı nasıl yapılmalıdır?

Doğru şekilde yapılan saç bakımının sonuçları elbette beklentileri karşılayabilir. Bunun için uygulamanız gereken pratik yöntemler şunlardır;

  • Doğal yağlardan faydalanmak

Saç bakımı için hem onca para harcamak hem de saçların zarar görmesini engellemek çok kötü bir durum değil mi? Aslında bu durumu ortadan kaldırmak sizin elinizde. Kış mevsiminde saç bakımı yaparken hava şartlarının olumsuz yönlerine karşı saçlarınızı korumak için mutlaka maske yapmanız gerek. Yaz aylarında ise güneşin ve dış etkenlerin saçlar üzerinde oluşturduğu tahribatı engellemek için maske yapılması gerekir. Doğal yağlardan faydalanarak bunu başarabilirsiniz. Badem yağı, zeytinyağı, avokado yağı, argan yağı, çam terebentin yağı gibi saçlara faydalı olan doğal bitkisel yağları kullanarak hem yazın hem de kışın saçlarınızın korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Saç Kırıklarından Sıkıldınız mı? Peki, Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

6 Adımda Doğru Saç Bakımı

  • Saç kremini doğru kullanın

Saç kremleri, saçları şekillendirmek, düzleştirmek ve rutin bakımını yapmak için kullanılır. Ama doğru şekilde kullanılmadığında ya da aşırıya kaçıldığında saçların zarar görmesi kaçınılmaz bir hal almaya başlar. Her saç kreminin üzerinde kullanımı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Çoğumuz bu bilgilere bakmadan kullanırız ama bunun saçlarımıza zarar vereceği ihtimalini düşünmeyiz bile. Uzmanlar, saç kremlerinin doğru şekilde kullanılması yönünde uyarıda bulunarak, doğru saç bakımında kremlerin doğru kullanılmasının önemli olduğunu söylüyor.

6 Adımda Doğru Saç Bakımı

  • Saçlarınızı sık sık yıkamayın

Özellikle çalışma hayatının temposu içinde olanlar, saçlarını daha sık yıkarlar. Elbette saçları düzenli şekilde yıkamak önemlidir ama bunu yapmanın da bir sınırının olduğunu bilmelisiniz. Çünkü saçlar sık yıkandığında doğal nem dengesini yitirmeye başlar ve bu da kepek, saç kırılmaları başta olmak üzere birçok sorunun yaşanmasına neden olmaktadır.

6 Adımda Doğru Saç Bakımı

  • Saçlarınızı tararken dikkat edin

Sabahın ilk saatlerinde evden çıkmak zorunda kalanlar, saçlarına zaman ayırmak istemezler ve hemen tarayarak kendilerini şehrin caddelerine, minibüs duraklarına ya da araçlarının olduğu otoparklara atarlar. Aslında bu aceleciliğin saçlar üzerinde ciddi olumsuz etkileri var. Saçlarımız kuru iken tarak kullandığımızda, saçlarımızda oluşan elektriklenmenin etkisi ile kırılmalarına neden oluyoruz. Ama nedense işlerin acele olmasından dolayı bunu çok da önemsemiyoruz. Aslında yapılması gereken şey, saçları hafif nemlendirerek taramaktır. Bir de tarak kullanırken yumuşak uçlu olmasına dikkat etmek de önemlidir.

6 Adımda Doğru Saç Bakımı

  • Saçlarınızın hava almasına izin verin

Saçların hava almasını engelleyen tek şey; başörtü, kask ya da diğer başa takılan malzemeler değildir. Sürekli aynı şekilde taramak da saçların hava almasını engeller. Bu da saç diplerinin cansızlaşmasına ve zamanla kırılmasına neden olur. Ara ara saç modelini değiştirmek, saçları açık bırakarak hava almasını sağlamak saçlarınızın daha sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Bakımsız Görüntüden Sıkıldınız mı? İşte Saç Kırıklarının Nedenleri ve Çözümü

6 Adımda Doğru Saç Bakımı

  • Doğru yöntemlerle düzenli olarak saç maskesi uygulayın

Saç maskesi yapmak, saçların canlı kalmasına yardımcı olan, saç sağlığının daha korunaklı olmasına yardım eden önemli bir yardımcıdır. Ancak doğru yöntemlerle maske kullanmak da önemli bir detaydır. İnternet sitelerinde yer alan bilgiler doğrultusunda hareket etmek elbette işinize gelir ama saç sorunlarınız varsa özellikle sorunun ana kaynağını öğrenmeden maske kullanmayın. Bazı saç sorunları, sanıldığının aksine başka etkenlerden dolayı gerçekleşebiliyor ve bu durumda kullandığınız maskenin saçlarınıza zarar vermesine neden olabilirsiniz.

6 Adımda Doğru Saç Bakımı

Uzmana danışın

Doğru saç bakımı yapmanın en kolay yollarından biri de saç bakım uzmanına danışmaktır. Araştırarak öğrendiğiniz bilgiler her ne kadar saç sağlığı ve güzelliği adına yardımcı olsa da yine de saç tipinize göre, saç problemlerinize göre saç bakımı uygulamanız, daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Bunun için de mutlaka bir saç bakım uzmanına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Sağlıkla ışıldayan saçlara sahip olmak için, saçlarınız için en doğru bakım yöntemlerini kullanın…

 

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here