Saç çıkaran bitkisel yağlar

0
553
Saç çıkaran bitkisel yağlar

Saç dökülmesi sorunu daha çok erkeklerde görülen bir problem olmanın yanında kadınlarda görüldüğü zaman daha fazla psikolojik etkilere neden olabilen bir durumdur.

Kişinin kendine olan özgüveninin yitirilmesine neden olan, stres ve bunalıma girmeye kadar neden olan saç dökülmesi sorununa karşı etkili ve saç çıkaran bitkisel yağlar kullanarak, saçlarınızın çıkmasını sağlayabilir ve aynı zamanda saçlarınızın kökten uca ışıldayarak parlamasını sağlayabilirsiniz. Peki, saç çıkaran bitkisel yağlar nelerdir, bitkisel yağlar nasıl kullanılır?

Her insan saçlarının hem sağlıklı hem de güzel görünmesini ister ve bunun için rutin olarak saç bakımı yapar. Ancak genetik yatkınlık, kadınlarda; doğum sonrası, fazla kiloların verilmesi, adet dönemi gibi farklı etkenlerin de neden olabileceği saç dökülmesi, can sıkıcı durumların başında gelir. Bir de sık kullanılan saç maşası, saç düzleştiriciler, saç şekillendirici ürünler gibi sık kullanılan ürünler de saç dökülmesine neden olmaktadır. Uzmanlar, saç dökülmelerine karşı alınacak tedbirler ve kullanılacak bitkisel saç yağları sayesinde bu sorunun önüne geçmenin mümkün olabileceğini söylemektedirler. Peki, saç dökülmesini önleyen bitkisel yağlar ve saç çıkaran yağlar nelerdir?

Saç çıkaran bitkisel yağlar hangileridir?

Saç çıkaran yağlar, iki başlık altında incelenebilir. Bunlardan birincisi “saç çıkaran uçucu yağlar”, ikincisi ise “saç çıkaran taşıyıcı yağlar” olarak incelenebilir.

Saç çıkaran bitkisel yağlar

Saç çıkaran uçucu yağlar nelerdir?

Saç dökülmesine karşın etkin koruma gücü sağlayan ve saç kökü hücrelerinin onarılmasını sağlayan limon yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı, biberiye yağı ve zencefil yağı gibi bitkisel yağlar, saç çıkaran uçucu yağlar grubunda incelenen yağlardır. Fakat bunları tek başına kullanmak çözüm sağlamak adına yeterli değildir, bunlarla birlikte saç çıkaran taşıyıcı yağlar da kullanılması gereken bitkisel yağlardır.

İlginizi Çekebilir  Saçlarınızın daha gür olmasını ister misiniz? İşte Saç gürleştiren içerikler

Saç çıkaran taşıyıcı yağlar nelerdir?

Bitkisel saç bakım yağları, herkesin her yerde kolaylıkla bulabilecekleri yağlardır. Doğru ve düzenli şekilde kullanılmaları durumunda dökülen saçların yeniden çıkması sağlanabilir. Ancak doğru adımları uygulamak bu konuda oldukça önemlidir. Saç çıkaran taşıyıcı yağlar; jojoba yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlardır. Bu yağlar, tek başına kullanılabileceği gibi daha etkili sonuç alabilmek için uçucu yağlarla birlikte kullanılmaları durumunda daha etkili sonuçlar elde edilebilir.

Saç çıkaran bitkisel yağlar

 • Jojoba yağı

Saçların daha parlak görünmesini sağlayan, saç kırıklarının önüne geçen ve yeniden saçların oluşmasında önemli oranda etki sağlayan jojoba yağı, son dönemlerde saç bakımında en çok tercih edilen saç bakım yağlarından biridir. Saç derisine işleyerek hücrelerin onarılmasını sağlayan bitkisel jojoba yağı, saçlarınızın yeniden oluşmasına yardımcı olması konusunda tercih edebileceğiniz etkili bir bitkisel yağdır.

 • Badem yağı

Saçların kendine özgü doğal nem dengesi vardır. bu denge kırılmaya başladığında saçlarda kırılmalar ve akabinde dökülmeler başlar. Saçların en çok ihtiyaç duyduğu D ve E vitaminleri, doğal olarak kendini yenileyen vitaminlerdir. Fakat bazı durumlarda bu doğal denge bir şekilde bozulabilmekte ve saçlarda sorunların yaşanması görülebilmektedir. Bu tip sorunların öngüne geçmek için kullanılabilecek en etkili doğal bitkisel yağlardan biri de badem yağıdır. Badem yağı, içerisindeki zengin D ve E vitaminleri sayesinde, hasar gören saç kökü hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve saçların yeniden çıkmasını sağlar.

 • Lavanta yağı

Saç derisinin onarılmasında etkin bir güce sahip olan lavanta yağı da saç dökülmesine karşı kullanılabilecek etkili bitkisel yağlardan biridir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç derisinde oluşan problemlerin onarılmasını sağlayan lavanta yağı, uçuğu saç bakım yağları ile karıştırılarak uygulandığında kesinlikle çok daha başarılı sonuçlar verir.

 • Hint yağı
İlginizi Çekebilir  Saçkıran Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saçların beslenmesi konusunda etkili bir güce sahip olan ve saçların yeniden oluşmasını en iyi şekilde sağlayan Hint yağı, diğer bazı yağlarla karıştırılarak kullanıldığında mükemmel etkili sonuçlar sunan yağ türlerinden biridir. İçerisindeki minerallerle saçları kökünden ucuna besleyen Hint yağı, saç bakımında sık kullanılan doğal bitkisel yağlardan biridir.

 • Biberiye yağı

Saç derisindeki kan dolaşımını dengeleyen özelliği ile bilinen ve saç bakım ürünleri içerisinde yer verilen biberiye yağı, saç dökülmesine karşı kullanılabilecek en etkili bitkisel yağların başında gelir. Saçların hızlı şekilde uzamasına yardımcı olması ile bilinen biberiye yağı, doğru şekilde diğer yağlarla karıştırarak kullandığınızda, saçlarınızın yeniden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

 • Üzüm çekirdeği yağı

Birçok sağlık sorununa karşı ürettiği başarılı çözümleri ile bilinen üzüm çekirdeği yağı, saç bakımında da etkili bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Saç köklerini güçlendirici özelliği bulunan doğal saç bakımı yağı da yine tek başına kullanılabileceği gibi diğer bitkisel yağlarla kullanılabilen bir saç bakım yağıdır.

 • Hindistancevizi yağı

Dolgun ve parlak saçlara sahip olmak isteyenlere önerilebilecek en iyi bitkisel saç bakım yağları arasında yer alan Hindistancevizi yağı, saçlarınızın yeniden çıkması konusunda yardımcı olabilecek en iyi bitkisel yağlardan biridir. 4 damla kadar Hindistancevizi yağı ile saç diplerine masaj yaparak uyguladığınızda ve bunu düzenli bir şekilde yaptığınızda, saçlarınızda belirgin bir şekilde uzama göreceksiniz.

Saç çıkaran bitkisel yağlar

Saç çıkaran doğal formül

Saçlarınızın dökülmesi elbette sizde de ciddi bazı problemlerin oluşmasına neden olur. Herhangi bir sorun yaşamasanız bile elbette siz de saçlarınızın eski haline gelmesini istersiniz. Peki, doğal bitkisel formüllerle saçlarınızın yeniden çıkmasını ister misiniz? Cevabını “evet” ise saç çıkaran doğal formül tam size göre!

Saç çıkaran doğal formül için gerekli malzemeler:

 • 1 çay kaşığı lavanta yağı,
 • 1 çay kaşığı biberiye yağı,
 • 2 damla kekik yağı,
 • 2 damla sedir ağacı yağı,
 • 3 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı,
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı,
İlginizi Çekebilir  Saçlarınız mı dökülüyor? İşte Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Hazırlanışı ve kullanışı:

Elinizde hazır bulundurduğunuz malzemeleri uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınıza uygulamadan önce bileğinize uygulayın. Eğer karışıma karşı cildiniz reaksiyon gösteriyorsa karışımı uygulamanız önerilmez. Herhangi bir alerjik sorununuz yoksa saç diplerinden saç uçlarına kadar karışımı iyice yedirin. Daha sonra 10 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Düzenli şekilde kullanmanız durumunda, saçlarınızda belirgin bir şekilde yenilenme göreceksiniz.

Saç çıkaran bitkisel yağlar

 

Saçlarınıza değer verin

Saç bakımı, sadece güzel görünmesini sağlamak için kullanılan saç bakım ürünleri veya saç maşası gibi ısıya dayalı çalışan aletleri kullanmaktan ibaret değildir. Saçların da doğal nem dengesi vardır ve bu denge bozulduğunda saçlarda yıpranmalar boy göstermeye başlar. Bu sorunun önüne geçmek için saç bakım uzmanlarından fikir alarak saçlarınıza iyi gelecek saç bakım önerileri almanız gerekir.

Saç maskesi ya da saç bakım yağları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Her saç tipinde yaşanan sorunların nedenleri birbirinden farklıdır ve saç bakımı yaparken saç tipine göre saç bakım ürünü seçmeniz gerekir. Hazır satın aldığınız veya kendi başınıza hazırlayacağınız saç bakım maskelerinde en çok dikkat etmeniz gereken noktalar;

 • Hazırladığınız karşımın cildinizde alerjiye neden olmaması,
 • Saç maskesi veya saç bakım yağı miktarını saçlarınızın uzunluğuna göre ayarlamanız,
 • Saç bakım maskesi uygularken aşırıya kaçmamanız,
 • Doğal ürünler kullanmanız,
 • Bir saç bakım uzmanına danışmadan bitkisel yağlar veya maske kullanmamanız gerektiğini unutmayın.
Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Önceki İçerikProtez Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sonraki İçerikHamilelikte Saç Boyama
Sacbakimi.co için editörlük yapıyorum. Kadın ve erkeklerin en temel bakımlarından olan saç bakımıyla ilgili en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için buradayım :) Saç bakımının yanı sıra diğer güzellik sırları ve doğal kürlerle sizlerle olacağım. Beklemede kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here