Saç ekiminin yan etkileri veya zararı var mı?

0
91
Saç ekiminin yan etkileri veya zararı var mı?

Saç ektirmek isteyenlerin en sık sordukları sorulardan biri de “Saç ekiminin yan etkileri var mı?” sorusudur.

Estetik bir görünüm kazanmak ve kaybedilen saçları yeniden kazanmak amacıyla yapılan saç ekimi, küçük de olsa bir operasyon gerektirmektedir ve her operasyonun yan etkileri mutlaka bulunur. “Saç ekiminin yan etkileri veya zararı var mı?” sorusu, erkek ve kadınların en sık sordukları soruların başında gelir. Bu yazımızda, bu soruya geniş perspektif ile cevap vermeye çalışacağız.

Saç ekiminin yan etkileri veya zararı var mı?

Saç ekimi veya diğer operasyonlarda temel olarak göz önünde bulundurulması gereken şey kişinin sağlığıdır. Operasyon yapılmadan önce yapılacak operasyona karşı kişinin bir alerjisinin olup olmadığını, kişinin ilgili operasyon için uygun olup olmadığını öğrenmek doğru sonuca ulaşmak adına önemlidir. Saç ekimi, güzel görünmek ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak adına yapılan bir operasyondur. Günümüzde geliştirilen FUE yöntemi ile saç ekimi sayesinde, saç ekimi yaptıranlar, daha az komplikasyonla karşılaşırlar ama yine de tamamen yan etkisi yoktur demek yanlıştır. Ufak da olsa bazı yan etkileri olabiliyor.

Saç ekiminin yan etkileri veya zararı var mı?

Saç ekimi neden zararlıdır?

Saç ekimi zararlı bir operasyon değil aslında, bu başlığı atmamızdaki neden, saç ekimi yaptıracak kişilerin dikkatini çekmek ve doğru karar vermelerine yardımcı olmaktır. Saç ekimi, diğer estetik operasyonlara göre çok daha az komplikasyona neden olan bir durumdur ve zararlı bir işlem değildir. Ama doğru uzmanı seçmemek, operasyonun doğru şekilde yapılmaması, saç ekiminin zararlı olmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden saç ekimi yaptırmadan önce; operasyonu gerçekleştirecek uzman hakkında bilgi edinmek ve saç ekim merkezinin geçmiş başarılarını değerlendirerek karar vermek daha doğru sonuçlara götürür.

İlginizi Çekebilir  Saç ekimi ne zaman yapılmalı?

Saç ekiminin yan etkileri nelerdir?

Birazdan aşağıda maddeler halinde açıklamalı bir şekilde saç ekiminin yan etkileri hakkında bilgi vereceğiz. Ancak başında belirtelim ki genel olarak bu yan etkiler, geçicidir ve ciddi rahatsızlıklara neden olmaz.

  • Şişlik

Saç ekiminde sık karşılaşılan yan etkilerin başında şişlik gelmektedir. Şişlik, saç ekimi operasyonundan sonraki ilk 3 gün %80 dolayında görülen bir problemdir. Ancak sorun edecek bir şeyin olmadığını bilmek, kısa bir sonra bu sorunun ortadan kalkacağını bilmek gerekir.

  • Kanama

Saç ekimi yan etkileri arasında sıklıkla görülen durumlardan biri de kanama durumudur. Genelde dönor bölgede oluşan kanamalar geçici sorunlardır. Ancak bazı kişilerde oran yüksek olduğu için mutlaka doktora görünmek gerekir. Kanalar, daha çok FUT yöntemi ile saç ekimi operasyonunda görülmektedir. Geliştirilen FUE yöntemi ile saç ekimi operasyonlarında kanama oranı yüzde 0,2 oranında görülen bir durumdur.

  • Kaşıntı

Saç ekiminden sonra görülen yan etkilerden biri de kaşıntıdır ve sıklıkla görülen bir problemdir. Bunun nedeni, operasyon sonrası meydana gelen kabuklanmalardır. Bu durum karşısında en çok dikkat edilmesi gereken şey, kaşınan bölgeyi tırnakla kaşımamaktır. Çünkü saçları kaşımak, ekilen saçların dökülmesine neden olmaktadır. Yaklaşık 20 gün kadar süren bu durum, ilk yıkamadan sonra hafiflemektedir.

  • Kabuklanma

Saç ekimi yan etkileri arasında sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri de kabuklanmadır. Saç diplerinde, saç ekimi operasyonundan 2 veya 3 gün sonra başlayan kabuklanma, korkulacak bir durum değildir. Daha çok iyileşme aşamasında gerçekleşen bir durumdur. Dönor bölgede oluşan bu sorun, geçici olduğu için çok problem etmeye gerek yoktur.

  • Sivilcelenme

Sivilcelenme, saç ekimi yan etkileri arasında en sık görülen problemlerden biridir. Bunun nedeni micromotor cihazının çevredeki kökleri derinin altına itmesi sebebiyle oluşmaktadır. Saç ekimi operasyonundan sonra bazen 2 aydan daha fazla süren bu sorun, can sıkıntısına neden olsa da geçici bir durum olduğunu unutmamak gerekir. Şok dökülme sonrası daha fazla görülen bu probleme karşı, kişinin saç yıkamalarını ve masaj yapmayı ihmal etmemesi ile geçecek bir durumdur.

İlginizi Çekebilir  Ekilen saçlar doğal görünür mü?

Saç ekiminin yan etkileri veya zararı var mı?

Saç ekimi yan etkilerinden korunmak için ne yapılabilir?

Her estetik operasyonun yan etkileri vardır mutlaka. Bazen büyük bazen küçük etkiler olarak kendini gösterse de bu tip durumlar kaçınılmazdır. Saç ekiminde de oluşabilen yan etkileri en aza indirmek ve kısa sürede kurtulmak için doktorun söylediklerini mutlaka uygulamak ve verilen ilaçlar varsa aksatmadan kullanmak önemli oranda yan etkilerin azalmasına yardımcı olacaktır. Gördüğünüz yan etkilerin boyutunun büyük olması durumunda kesinlikle doktora görünmeniz gerektiğini unutmayın.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Önceki İçerikSaç ekimi işlemi ne kadar sürer?
Sonraki İçerikSaç ekimi acı verir mi?
Sacbakimi.co için editörlük yapıyorum. Kadın ve erkeklerin en temel bakımlarından olan saç bakımıyla ilgili en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için buradayım :) Saç bakımının yanı sıra diğer güzellik sırları ve doğal kürlerle sizlerle olacağım. Beklemede kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here