Doğal saç ekimi nasıl yapılır?

0
143
Doğal saç ekimi nasıl yapılır?

Saç dökülmesi veya halk tabiri ile “kellik” çağımızın en büyük problemlerinden biridir. Buna karşı geliştirilen formüllerin her geçen gün sayıca artması sayesinde, bu sorun da ortadan kalkıyor aslında. Peki, doğal saç ekimi nasıl yapılır? Bu yazımızda, tüm bunların detaylarını sizlere sunacağız.

Saç ekimi, eskiden biraz zor bir işlem ve Türkiye’de yapan saç ekim merkez sayısının az olmasından dolayı hem fiyat olarak çok yüksekti hem de kullanılan teknikler klasik tekniklerden ibaretti. Ancak günümüz tıp teknolojisinin gelişmiş bir yapıya sahip olması sayesinde saç ekimi hem fiyat olarak daha ekonomiktir hem de kullanılan yöntemler daha sağlıklıdır.

Doğal saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi yapılırken, kişinin saçlarında kelliğe karşı direnç gösteren bölgeden saç kökleri alınarak yapılır. Bu işlem için genellikle ense kılları tercih edilmektedir, nedeni ise buradaki saç köklerinin DHT hormonuna karşı duyarsız olması ve bunun da dökülmelere karşı daha dirençli olmasından kaynaklanmaktadır.

Saç ektirme yöntemleri iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • FUT Tekniği – Klasik Şerit Yöntemi
 • FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) – Ameliyatsız Saç Ekimi

FUT Tekniği nedir?

FUT saç ekme tekniği, klasik olarak kullanılan yöntemdir. Bu yöntem ile tek seansta 5000-6000 civarında saç teli ekilebilmektedir. 6 ay ara ile 2 veya en fazla 3 seans şeklinde devam edebilen bu yöntem; ensenin biraz daha üzerinden iki kulak arasında yaklaşık 10×3 cm. ebadında saçlı deri mikrogreftler haline getirilir ve mikrogreftler şeritler halinde saçsız alanlara tek tek ekilerek işlem yapılır. Bu işlem daha çok saç dökülmesi çok fazla olmayan kişilerde uygulanan bir tekniktir. Eğer kişide kellik çok fazla yok ise tek seansta bile kellik sorunu ortadan kaldırılabilir.

İlginizi Çekebilir  Saç Ekimi kaç gün sürer?

FUT Tekniği nedir?

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) nedir?

Saç ekme yöntemlerinden daha sık kullanılan teknik olan FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), yine FUT tekniğinde olduğu gibi ensenin biraz daha üzerinden, iki kulak arasından saç kökleri alınarak yapılan bir işlemdir. Ancak bu işlem, FUT tekniğinden farklı olarak saçlar ucu 1mm çaplı olan punch aleti ile alınmaktadır. Alınan her 1 mm. Çaplı alandan en fazla 2 veya 3 saç teli alınmaktadır. FUE saç ekme tekniği ile günde 1000-1500 saç teli ekilebilmekte ve FUT tekniğinden farklı olarak operasyon 3-4 gün kadar arka arkaya uygulanabilmektedir. 3-4 seans devam edebilen bu işlem sonucunda toplamda 5000 kadar saç kökü ekilerek kellik sorununa çözüm üretilebilmektedir.

FUE Tekniği nedir?

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi yöntemleri, yukarıda da belirttiğimiz gibi iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Ancak önemli olan ekim sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerdir. Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Gece uyurken saç ekim bölgesine dikkat edilmelidir.
 • Spor ve aktivitelerden doktorun belirlediği sürede uzak durulmalıdır.
 • İlk 15 gün saçlar kesilmemelidir, 15 günden sonra kazıtmamak şartı ile makas ile kesilebilir.
 • İlk 2 gün ekim bölgesi kesinlikle ıslatılmamalıdır.
 • Saç yıkama işleminden sonra havlu kullanılmamalıdır.
 • Kafa bölgesine darbe alabilecek sporlardan uzak durulmalıdır.
 • Saç ekiminden sonra seyahat ederken dikkatli olunmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Spor faaliyetlerinden uzak durulmalıdır.
 • Sigara ve alkol bir süre kullanılmamalıdır.
 • Soğuk ve sıcak hassasiyetine dikkat edilmelidir.
 • İlk 2 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Doktorunuzun size verdiği ilaçları mutlaka düzenli şekilde kullanmanız gerektiğini unutmayın. Randevularınızı aksatmayı ve zamanında gerekli kontrollerin yapılması için mutlaka uzman doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here