Ekilen saçlar dökülür mü?

0
107
Ekilen saçlar dökülür mü?

“Ekilen saçlar dökülür mü?” sorusu en sık sorulan sorulardan biridir. Bu yazımızda, bununla ilgili ayrıntılı bilgi vererek faydalanmanıza yardımcı olacağız.

Saç dökülmesi, insan vücudunda gerçekleşen doğal bir fonksiyon olarak tanımlanır. Erkek tipi saç dökülmesinde, kalıtsal nedenler başta olmak üzere hormonal dengesizlik, psikolojik stres, küçük kan dolaşım problemleri gibi etkenler, saç dökülmesine neden olur. “Ekilen saçlar dökülür mü?” sorusuna geçmeden önce saç dökülmesi ile ilgili kısa bir bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Erkek tipi saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi, genellikle bazı problemlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunların en başında kalıtsal etkenler gösterilir. Fakat bunun haricinde; hormonal dengesizlik, psikolojik stres, küçük kan dolaşım problemleri de saç dökülmelerine neden olur. Ortalama olarak günde 50-100 arası saç kılının dökülmesi normal olarak karşılanır, ancak bu rakam daha da yüksek ise ve gittikçe artmaya devam ediyorsa, o zaman “saç dökülmesi” problemi ile karşı karşıya olunduğu söylenebilir. Saç dökülmesine karşı geliştirilen ve en etkili yöntem, saç ekimidir. Bu yöntem ile dökülen saçların yerine dönor olarak ense bölgesinden alınan saç kökleri, dökülen bölgeye eklenir.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekiminde ense bölgesinde saç köklerinin alınmasının nedeni, bu bölgedeki saçların kişide herhangi başka bir hastalık yok ise dökülmeye karşı dayanıklı olmalarından kaynaklanır. Yani ön veya yan taraftaki saçlara göre daha dayanıklı hatta ömür boyu dökülmediğinden dolayı bu bölgeden saç köklerinin alınması tercih edilmektedir. “Ekilen saçlar dökülür mü?” sorusuna karşılık verilebilecek en iyi cevap; “eğer kişide başka bir hastalık yoksa saç dökülmesi sorunu yaşanmaz” şeklinde olabilir.

İlginizi Çekebilir  SGK saç ekimi ücretini karşılar mı?

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekiminden sonra neden saçlar dökülür?

Saç ekimi, operasyonel bir işlemdir. Bir tür ameliyat çeşidi ile dönor bölgeden alınan saç kökleri, dökülen bölgeye tek tek eklenir. Saç ekimi gerçekleştiren kişilerin geneli, saç ekiminden sonra yaşadığı dökülmeler karşısında hemen doktora başvurur. Aslında bu süreçteki dökülmeler son derece normal bir dökülme sorunudur yani panik yapmaya gerek yok. Saç ekiminde alınan greftlerden dolayı saç derisinde kısa süreli travma durumu ortaya çıkar. Bu da kısa bir süreliğine saç dökülmesine neden olmaktadır.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saçlar tam olarak ne zaman çıkmaya başlar?

Saç ekim süreci 3-5 gün içinde gerçekleştirilebilen bir işlem olsa da hayalini kurduğunuz saçlara yeniden ulaşmanız ortalama olarak 1 yıl kadar bir süreyi gerektirir. Yani işin özünde saç ekimi yaptıracak kişinin biraz sabırlı olması gerekir. Aslında bu süre kesin olarak 1 yıl veya daha fazlası değildir, biraz operasyonu gerçekleştiren cerrah ile ilgili biraz da kişinin kendisi ile ilgili bir durumdur. Mesela saç ekiminden kısa bir süre sonra saçlara jöle sürmek, fön çekmek veya saç düzleştirici gibi greftlere zarar veren ürünleri kullanmak, saç köklerine zarar vereceği için saçların yerine oturması biraz daha uzun zaman alabilir. Bir de cerrahi operasyonu gerçekleştiren doktor doğru şekilde ekimi gerçekleştirmemiş ise bu da saçların daha uzun sürede yerine oturmasına neden olur.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here