Çözümü Kendiniz Bulun; Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

0
136
Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri
Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

Saç dökülmesi, hem kadınlar için hem de erkekler için en ciddi sorunlardan biridir. Saçların sağlığını yitirmesiyle birlikte başlayan bu serüven, dikkat edilip önlem alınmadığında saç dökülmesi ile sonuçlanır. Peki, saç dökülmesi nasıl önlenir?

Çözümü başka yerde arayıp bulamadığınız saç dökülmesine karşın etkili çözümleri bir araya getireceğimiz bu makalemizden sonra saç ekimi veya piyasada saç çıkartıcı olarak satılan ürünlere onca para vermeden kendi başınıza çözüm bulacaksınız.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

Saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgi verdiğimiz makalemizi inceledikten sonra bu yazımızda sizlere maddeler halinde sıralayacağımız çözüm önerilerini değerlendirerek yaşadığınız bu sorundan daha erken sürede kurtulacaksınız. İşte çözümü kendiniz bulabileceğiniz saç dökülmesini engelleme yöntemleri.

  • Saç modelinize dikkat edin

Güzel görünmek uğruna hem onca para harcanır hem de saçların dökülmesine davetiye çıkartılır? Nasıl mı? Örgü, topuz saç modeli veya at kuyruğu modeli gibi saçların sıkı olmasını gerektiren modeller, saç kırıklarının oluşmasına neden olur. Bu modellerden uzak durulmadığında ilerleyen zamanlarda saç dökülmesi problemleri de kendini göstermeye başlar. Bu yüzden çok özel bir gün olmadıkça bu tip modellerden kaçınmanız daha sağlıklı olacaktır.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Saçlarınızı bükmeyin, ovalamayın; sıkın!

Banyodan sonra saç kurutmak için öncelikle ovalama veya bükme gibi işlemler yapılır. Aslında bu yöntemler saçların daha hızlı kurumasına yardımcı olabilir ama saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri de saçların aşırı şekilde bükülüp ovalanmasıdır. Yine bu tip şeylerden uzaklaşarak saçlarınızın sağlığını koruma altına alabilirsiniz.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Saçlarınız çok narindir, narince hareket edin

Saçlar yıkanırken çok fazla hırpalanır. Her ne kadar kişi bunun farkında olmasa da saçlara ciddi anlamda zarar veren ve saç dökülmesine en çok neden olan durumların başında bu hareketler gelmektedir. Banyo yaparken saçlarınıza narin davranın. Tarak kullanacaksanız geniş dişli tarak kullanmaya özen gösterin. Bu tip taraklar saçların dökülmesini daha iyi önler.

İlginizi Çekebilir  Saçlarınızın Bakımını Kendiniz Yapın; Evde Yapabileceğiniz Saç Bakım Yağı Kürleri

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Saç düzleştiricilerden uzak durun

Saç dökülmesi nedenleri arasında en büyük etkiye sahip olan durumlardan biri de güzel bir model çıkartmak için kullanılan düzleştiriciler, maşa, bigudi ve sıcak yağ maskesidir. Bunlar her ne kadar istediğiniz güzelliğe ulaşmanıza yardımcı olsa da saç dökülmesinde büyük etkilere sahiptir. Bu nedenle bu tip cihazlardan veya saç düzleştirici aletlerden olduğunca uzak durmanız daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Saçlarınızı güneş ışığından ve ultraviyole ışınlarından koruyun

Elbette saçların da güneşten alacağı bazı vitaminler vardır. Ama bu konuda aşırıya kaçmak saç dökülmesine neden olmaktadır. Mümkün mertebe yaz aylarında saçlarınızın güneşe çok fazla maruz kalmasından kaçının ve ultraviyole ışınlarından saçlarınızı muhafaza etmeye çalışın.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Fastfood gıdalardan uzak durun

Evet, yanlış duymadınız! Fastfood ürünleri saç dökülmesine en çok neden olan şeylerden biridir. Maalesef günümüzde bu tip gıdaların çok fazla arttığınız görüyoruz. Bu da elbette arz talep doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu tip gıdalar insan sağlığı üzerinde ciddi anlamda tahribatlara neden olmaktadır. Beraberinde getirdiği bir diğer önemli sorun ise saç dökülmesidir.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Sigara ve alkolden uzak durun!

Sigara ve alkolün zararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Peki, bu ürünlerin saç sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere neden olduğunu biliyor musunuz? Uzmanlar, saç dökülmesi nedenleri arasında en çok etkileyen şeylerden birinin de sigara ve alkol tüketimi olduğuna dikkat çekiyor. Yani bu zararlı maddelerden de uzak durmanız gerekir.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Uyku düzenine dikkat edin!

Uyku, her insan daha doğrusu her canlı için önemlidir. Zinde kalmak, enerjik olabilmek için uykuya ihtiyaç duyan insan, bunu doğru şekilde yapmadığında kendine zara verir. Saç dökülmesi nedenleri arasında da yer alan uyku düzensizliği sorununa son verdiğinizde, bu sorundan da kurtulacaksınız.

İlginizi Çekebilir  Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Stresten uzak durun!

Stres, insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilere neden olan bir durumdur. Saç dökülmesine de neden olan stresten ne kadar çok uzak durursanız, saç sağlığınız o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden olur olmaz şeyleri kafanıza takarak kendinize dert edinmekten vazgeçin.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

  • Saç bakım ürünlerine dikkat edin

Saç bakım ürünleri, saçların daha güzel görünmesini sağlasa da dikkatli şekilde kullanılmadığında, saç dökülmesine davetiye açmaya başlar. Bu yüzden jöle, sprey, saç düzleştiriciler, şampuan ve sabun seçimi yaparken bir hayli dikkatli davranmanız gerektiğini unutmayın.

Saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri

Saç analizi yaptırın

Yukarıda saydığımız nedenler, saç dökülmesine sebep olan durumlardır. Çözümlerini de anlattık ama burada önemli bir detaya daha dikkat çekmemiz gerekiyor. Saç dökülmesi nedenleri kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bu nedenle saçlarınız hakkında net bilgi almak için mutlaka analiz yaptırmanız, saç dökülmesine neden olan etkenlerin neler olduğunu ve çözümü konusunda uzman doktordan bilgi almanız gerekir.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here