Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

0
133
Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar? sorusu hakkında ayrıntılı bilgi vereceğimiz bu yazı, merak ettiklerinize cevap niteliğindedir.

Saç, hem erkekler hem de kadınlar için en önemli aksesuardır. Saçların sağlıklı, güzel ve canlı görünmesi, saç bakımının yapılmasına bağlıdır ama bazen de istenmeyen durumlar yaşanabilir, mesela saç dökülmesi, her erkek ve kadının yaşayabileceği problemlerden biridir ama neyse ki bu konuda da saç ekimi gibi bir çözüm yöntemi bulunmaktadır.  Saç ekimi yaptıran kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında “saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?” sorusudur. Bu yazımızda, buna dair en ayrıntılı bilgileri vereceğiz…

Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekiminden sonra saçlar hemen çıkmaya başlar. Fakat saçların kendini toparlaması ve doğal bir görünüme kavuşabilmesi için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Saç ekiminden sonraki ilk 2 hafta içinde, saç ekilen bölgede kızarıklık ve kabuklanma başlar. Bu, son derece doğal bir durumdur, çünkü ekilen greftler, bu dönem içerisinde ekildiği bölgeye uyum sağlamaya çalışır ve yerini edinmesi, ortalama 2 hafta kadar bir zaman alır.

Saç ekiminden sonra saçlar ne zaman uzamaya başlar?

Aslında sorunun doğru sorulma şekli budur. Çünkü saçlar doğal görünümüne ulaşmadan önce uzama sürecine girer ve bu sürecin doğru şekilde ilerlemesi daha önemlidir. Saç ekiminden sonra ekilen greftler yerini tam aldıktan sonra ayda 2 cm. uzamaya başlar, yani aslında normal bir saç uzama ölçüsü de budur. Ama bu dönemde uzayan saçlara bakıldığında, diğer saçlar gibi güçlü ve düz bir yapıya sahip olmadığı görülür. Bu da yine belli bir dönem devam eder.

İlginizi Çekebilir  Saç ekimi öncesi ve sonrası resimleri

Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

Şok dökülme süreci nedir?

Saç ekimi yaptıran kişilerin ilk dönemlerde en çok şikâyet ettikleri konulardan biri saçlarının dökülmesidir. Buna “şok dökülme” adı verilir. Şok dökülme, geçici bir dökülme olup bir süre sonra duran bir durumdur ve şok dökülme ile kellik gibi bir problem oluşmaz. Şok dökülme, saç operasyonundan hemen sonra kendini göstermez. Ortalama 1 ay gibi bir süreden sonra kendini göstermeye başlar. Bu da çoğu zaman saç ekimi gerçekleştiren kişilerde paniğe neden olur ve soluğu hemen saç ekim merkezinde alırlar. Saçların yerine alışma sürecinde meydana gelen bu durumun geçici olduğunu unutmamak gerekir.

Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekim sonrasında saçların büyüme süreci

Saç ekim sonrasında saçların büyüme süreci, biraz operasyona bağlı olsa da genel olarak kişilerin saç tiplerine bağlı olarak da değişebilmektedir. Mesela kıvırcık saçlı kişilerde saç uzaması daha yavaş meydana geldiği için ekimden sonra da hızlı bir şekilde saçlarının uzamasını beklemek yanlıştır. Ama genel olarak saç ekim süreci, aşağıdaki şekilde başlar;

 • Saç ekiminden sonraki ikinci aydan itibaren şok dökülme durur.
 • Saç ekiminden sonraki dördüncü aydan itibaren saçlar doğal şekilde uzamaya başlar ve şekil almaya başlar.
 • Altıncı aya gelindiğinde saçlar yüzde 45-80 arasında çıkmaya başlar. Bu dönemde kişinin ektiği saçlar rahatlıkla görülmeye başlar.
 • Saç ekiminden sonraki sekizinci aydan itibaren saçlar doğal halini almaya başlar. Saçlar güçlenir, kökleri kalınlaşmaya başlar ve bazı kişilerde görülen “kıvırcık saç sendromu” da bu dönemden sonra sona erer.
 • Saç ekiminden 1 yıl sonra saçlar, artık normal şekilde uzamaya başlar ve görünüm daha doğal olur.
Ekilen saçlar ne kadar uzar?

Saç ekimi, bazı kişilerin zihninde “protez saç” gibi bir izlenim bırakır veya saçların doğal saçlar gibi uzamayacağı gibi bir düşünceye kapılmasına neden olur. Aslında ekilen saçların normal saçlar olduğunu bilmek gerekir. “Saç ekimi nasıl yapılır?” başlıklı yazımızı incelediğinizde, ense bölümünden kişinin kendi saç köklerinin alınarak yapıldığı bir işlem olduğundan söz etmiştik. Dolayısıyla ekilen saçlar normal bir şekilde uzar, yani saçlarınızın uzaması durumuna göre uzar.

İlginizi Çekebilir  SGK saç ekimi ücretini karşılar mı?

Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

Ekilen saçlar nasıl daha sağlıklı hale getirilir?

İlk dönemlerde özellikle ekilen saçların görünüm olarak çok güzel olmaması, ilerleyen zamanlarda da artık bu şekilde kalacağı izlenimine neden olsa da ilk dönemlerde saçların cansız, doğal olmayan bir görünüme sahip olması gayet normal bir durumdur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 1 yıl sonra, ekilen saçlar artık normal şekilde uzamaya başlar ve taranabilir. Peki, ekilen saçların daha sağlıklı olabilmesi için neler yapılabilir? İşte cevapları…

 • Doktorunuzun tavsiye ettiği saç bakım ürünlerini mutlaka kullanın.
 • Eğer saç yapınızda “güçsüzlük” gibi bir durum varsa doktorunuz mutlaka buna karşı solüsyon PRP kullanmanızı önerecektir, bunu ihmal etmeyin.
 • Alkol, sigara gibi hem vücuda hem de saçlara zarar veren maddelerden uzak durun.
 • Stres, saç dökülmesini tetiklediği için mümkün mertebe stresten uzak durmaya çalışın.
 • Jöle, saç spreyi gibi saç şekillendiricileri saç dökülmesinde büyük bir etkiye neden olduğu için bu tip ürünleri kullanmaktan kaçınmaya dikkat edin.
 • Doktorunuzdan bilgi alarak saçlarınız için hangi takviyeleri kullanabileceğiniz konusunda bilgi alın.
Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Önceki İçerikSaç ekim maliyeti ne kadardır?
Sonraki İçerikFUE saç ekim yöntemi nedir?
Sacbakimi.co için editörlük yapıyorum. Kadın ve erkeklerin en temel bakımlarından olan saç bakımıyla ilgili en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için buradayım :) Saç bakımının yanı sıra diğer güzellik sırları ve doğal kürlerle sizlerle olacağım. Beklemede kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here