Saç Kırıklarından Sıkıldınız mı? Peki, Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

0
58
Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Saç kırıkları, herkeste olduğu gibi sizde de can sıkıntısına mı neden oluyor? Saç kırıkları nasıl giderilir peki?

Saçlarımızı şekillendirmek uğruna saçlarımıza verdiğimiz zararın çoğu zaman farkında olmayız. Aslında dikkat edilmediğinde, saç kırıklarının oluşması işten bile sayılmaz. Çoğu kadın perma, oriel, saç boyası, röfle gibi işlemleri rutin hale getirir ama saçlarına bu işlemlerin getirdiği zararların farkında değildir.

Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Güzelleşmek, daha iyi görünmek ve saçların daha havalı görünmesini sağlamak için kullandığımız saç şekillendiriciler, jöle, saç spreyi, maşa, saç düzleştiriciler ve fön makinesi gibi saçlara direkt olarak temas eden veya saçları etkileyen araç ve gereçler, aslında saçlarımızın sağlığından gittikçe uzaklaşmasına neden oluyor. Ama ne var ki bunun bilincinde olarak ya da olmayarak bir şekilde bu zararlı aletleri kullanmaya devam ediyoruz. Tüm bunları yaptıktan sonra yine de saç kırıklarının oluşmasını istemeyiz ve bunların önüne geçmek için çözüm yollarına başvururuz. Peki, saç kırıkları nasıl giderilir veya nasıl ortadan yok edilebilir?

Saç kırıkları nedir?

Saç kırıkları, saçların ucunda oluşan çatallanmalara denir. Bazen doğal etkenler neden olabildiği gibi çoğu zaman yapılan işlemler, saç kırıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Uzmanlara göre saç kırıklarına en çok neden olan etkenler şunlardır;

  • Boya, perma, renk açıcılar gibi kimyasal içerikli olan malzemelerin kullanılması,
  • Maşa, fön makinesi, saç kurutma makinesi gibi ısı yayan cihazlar,
  • Fön yapmayı alışkanlık haline getirmek,
  • Saçların sürekli aynı şekilde taranması veya sürekli geriye taranması,
  • Saçlar toplanırken çok sert biçimde toplanması,
  • Saç tipine uygun olmayan saç bakım ürünlerinin kullanılması, saç kırıklarının oluşmasına en çok neden olan etkenlerdir.
İlginizi Çekebilir  Saçlarınızın Bakımını Kendiniz Yapın; Evde Yapabileceğiniz Saç Bakım Yağı Kürleri

Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Yukarıda saydığımız etkenler, saç kırıklarının oluşmasına en çok etki eden durumların başında gelir. Bu durumların önüne geçmek için elbette, yukarıda saydığımız işlemlerden uzak durulması gerekir. Bununla birlikte uygulanacak bazı bakım yöntemleri de yine saç kırılmalarının önüne geçmede yardımcı olacaktır.

Saç kırıkları nasıl engellenir?

Aşırı şekilde fön makinesi, maşa kullanımı, sprey, saç şekillendirici, jöle kullanımının azaltılması saç kırılmalarının önüne geçebilecek etkenlerdir. Bunlara ek olarak aşağıda sayacağımız işlemleri uygulayarak saçlarınızın hem daha sağlıklı kalmasını hem de istediğiniz güzellikte kalmasını sağlayabilirsiniz.

Belli aralıklarla saç uçlarını kestirin

Elbette yukarıda bahsettiğimiz durumları sürekli yaşayanların saç uçlarını kestirmeleri kesin bir çözüm olmayacaktır. Ama yine de faydasını görebileceklerini söyleyelim. Ayda bir defa ya da saç kırıklarınızın durumuna göre daha az veya daha fazla seans ile saç uçlarını kestirerek saç kırıklarının önüne geçebilirsiniz. Bunun haricinde, en az 6 ayda bir defa saçlarınızın uçlarından bir santim kadar kestirmeniz de yaşadığınız sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Saç bakım yağları kullanın

Saç bakım yağları, içerisinde kimyasal madde bulunmayan ürünlerdir. Tabi bu durum biraz da nereden satın aldığınıza bağlı olarak değişir. Güvendiğiniz bir markanın saç bakım yağları ile bakım yapabileceğiniz gibi evde hazırlayabileceğiniz saç maskeleri ile de kırılmaların önüne geçebilirsiniz.

Maske yapın

Evde doğal saç maskesi hakkında edineceğiniz bilgileri harmanlayarak saç kırıklarına iyi gelen saç maskelerini uygulayabilirsiniz. Tabi bunu yaparken de yine aşırıya kaçmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Her ne kadar doğal olsalar da yine de saçlara işlem uygulandığı için saçlarınızın zarar görmesi durumu ile karşı karşıya kalabileceğinizden, saç bakım uzmanınızın önerdiği oranlarda saç maskesi kullanmanız daha doğru olacaktır.

Saç sorunlarına karşı etkili içeriklere sahip olan bitkisel yağlar, bitki özleri, vitaminler ve doğal minerallerle kombine edilmiş ürünlerin kullanılması da saç kırıklarının önüne geçmek adına kullanılabilecek etkili yöntemlerdir.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here