Saçınızı Sık Yıkamaktan Bıktınız mı? İşte Saçınızın Yağlanmasının Nedenleri?

0
177
Saç yağlanmasının nedenleri

Saç yağlanması, fizyolojik bir durumdur ve bu bir hastalık olarak kabul edilmez. Ama aşırı yağlanma hem kadınlar hem de erkekler için can sıkıcı durumların başında gelir. Saçların yağlanmasına karşı en çok alınan önlem sık yıkamaktır ama saçları sık yıkamak da doğru değildir.

Saçları sık yıkamak elbette saç yağlanmasının önüne geçmeyi sağlar ama bir yandan da saçların doğal yağ dengesinin kaybolmasına neden olur ve bu da zamanla saç kırılmaları ve saç dökülmesi gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç yağlanması fizyolojik bir durumdur ve bir hastalık olarak kabul edilmez. Ama bazen de ciddi bazı rahatsızlıkların da yağlanmalara neden olduğunu bilmek gerek ve yağlanmanın asıl nedenini öğrenmek için bir uzmandan destek almak gerekir. Peki, saç yağlanmasının nedenleri nelerdir? İşte detaylar…

Saç yağlanmasının nedenleri

Yağlanan saçlar değil, saç derisidir

Yağlı saçlar, ne kadınların ne de erkeklerin sevdiği bir durum değildir ama bu durum normal bir durum olarak karşılandığı için bundan kaçınmak biraz zordur. Mesela düz saçlar, daha fazla yağlanır nedeni ise aslında yağlanan bölgenin saç kılları değil, saç derisinin yağlanmasıdır. Saç derisinde başlayan yağlanma, saç kıllarına ulaşır ve yağlanma başlar. Kıvırcık saçlarda yağlanmanın daha az olmasının nedeni, yağın deriden saç tellerine daha geç ulaşmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Evde saç bakımı yapmak için 10 tüyo

Saç yağlanmasının nedenleri

Beslenme tipi saç yağlanmasına neden olur

Bazı insanlar yağlı yiyecekleri çok fazla tüketirler. Aslında sadece saçlar içim değil sağlığı ilgilendiren diğer konularda da yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, zararlı olarak görülmektedir. Yağlı yiyeceklerle birlikte dengesiz beslenme de saç yağlanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu tip davranışlardan uzak durmak gerekir.

Saç yağlanmasının nedenleri

Saçlarınıza sık sık dokunmak saç yağlanmasına neden olur

Özellikle masa başı iş yapan ve sürekli aynı işle meşgul olan insanlar yoğun bir stres altına girerler ve bu stresli durumu üzerlerinden atmak için de en çok saçlarıyla oynarlar. Tabi bu sadece iş alanında değil, normal zamanlarda da bazı kadın ve erkekler saçlarıyla çok fazla oynarlar. Her ne kadar normal bir durum gibi görünse de saç yağlanmasının nedenleri arasında görülmektedir.

Saç yağlanmasının nedenleri

Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın

Kimi insanlar banyo yaparken çok sıcak su kullanır. Bu tamamen kişinin yapısından kaynaklansa da saç sağlığı açısından hiç de iç açıcı bir durum değildir. Uzmanlara göre çok aşırı sıcak su kullanmak da saç yağlanmasına neden olan durumlardan biridir.

Saç yağlanmasının nedenleri

Stres, saç yağlanmasının baş sebebidir

İnsan vücudu, gösterilen reaksiyonlara göre bazı tepkiler verir. Gün içerisinde yoğun iş temposuna sahip iseniz stresli zamanlar yaşamanız çok normaldir. Bunun saçlarınıza zarar verdiğini biliyor musunuz peki? Uzmanlara göre aşırı stresli olan kişilerde saç yağlanması daha fazla görülmektedir, çözüm ise tabi ki stresten uzak durmak…

Saç yağlanmasının nedenleri

Doğru saç bakım ürünlerini seçmemek de yağlanmaya neden olur

Her insan saçlarının güzel görünmesini, sağlıklı kalmasını, erken uzamasını, kırılmamasını vs. ister. Yani tam takır güzel bir saça sahip olmak ister ve bunun için de günlük olarak saç bakım ürünleri kullanır. Ama doğru ürün seçilmemesi durumunda saç sağlığını hiçe saymak işten bile sayılmıyor. Bu yüzden şampuan seçimi başta olmak üzere kullanılan diğer tüm saç bakım ürünlerinin kaliteli olmasına ve saç yağlanması gibi can sıkıcı durumlara neden olmamasına dikkat etmek gerekir.

İlginizi Çekebilir  Saç Kırıklarından Sıkıldınız mı? Peki, Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Saç yağlanmasının nedenleri

Saç yağlanması nasıl engellenir?

Yukarıda saydığımız nedenler, saç yağlanmasına neden olan durumlardır. Peki, saç yağlanması nasıl engellenir? İşte maddeler halinde detaylar…

  • Beslenme alışkanlığınızı değiştirin

Beslenme alışkanlığı saç yağlanmasında önemli bir faktördür. Aşırı yağlı yiyeceklerden ve dengesiz beslenmekten kaçınmalısınız.

  • Saç şekillendiricileri çok fazla kullanmayın

Saçların kuru olması, daha fazla yağa ihtiyacı olduğunu gösterir ve böyle bir durumda sıcak hava üfleyen veya yayan saç şekillendiricileri kullanmak, saçların daha fazla yağlanmasına neden olmaktadır.

  • Aşırı sıcak su kullanmayın

Saçların kurumasına ve doğal yağ dengesini kaybetmesine neden olan şeylerden biri de aşırı sıcak sudur. Bu yüzden banyo yaparken çok fazla sıcak su kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

  • Saçlarınız aşırı yağlı ise bitkisel şampuan kullanın

Bazı kişilerde saç yağlanması çok aşırı olur. Marketten satın alınan şampuan ve diğer saç bakım ürünleri de yağlanmanın önüne geçmeyebilir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey, bitkisel şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmaktır.

  • Saçlarınızı sık taramaktan kaçının

Saç yağlanmasına en çok neden olan durumlardan biri de sık saç taramaktır. Sık saç taramak, saç derisinde yağların üst düzeye çıkmasına ve saç tellerinin yağlanmasına neden olduğu için bu davranıştan da kaçınmanız gerekir.

  • Kuru şampuan kullanın

Bazı insanların saçları gün içerisinde de çok fazla yağlanır. Bu tip saçlara sahip olan kişilerin kullanmaları gereken şampuan, kuru şampuan olmalıdır.

  • Saç şekillendiricilerden kaçının

Saçların şekil alması için kullanılan saç köpüğü, jöle veya saç spreyi gibi ürünler, saçlarda yağlanmanın oluşmasına davetiye çıkartır. Her ne kadar zararları bilinse de yine de bu ürünler kullanılmaya devam ediyor. Uzmanlara göre saç şekillendirici kullanan kişilerin, akşam mutlaka saçlarını ılık suyla yıkamaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Doğru Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 6 Adımda Doğru Saç Bakımı

Saç yağlanmasının nedenleri

Uzmanınıza danışın

Yukarıda saydığımız saç yağlanması nedenleri, genel olarak görülen nedenlerdir. Ancak başında da belirttiğimiz gibi saç yağlanmasının nedenleri farklı da olabilir. Bu yüzden doğru bir sonuç için saç analizi yaptırmak ve bir uzmandan destek almak en doğrusu olacaktır.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here