Yağlı Saçınızdan Sıkıldıysanız Bir de Bu Yöntemleri Deneyin; Saç Yağlanmasının Çözümleri!

0
138
Saç yağlanmasının çözümleri

Yağlı saçlar kimsenin hoşuna gitmez. Gün içinde özellikle kaşıntıya neden olması, can sıkıcı bir günün geçmesine neden olur. Peki, saç yağlanmasının çözümleri nelerdir, hangi bakım türleri saç yağlanmasının önüne geçer? İşte cevapları…

Her sabah saçlarınızı yıkadığınız halde birkaç saat sonra saçlarınızın yeniden yağlandığını görürsünüz bu da canınızın sıkılmasına neden olur. Aslında saç yağlanması, genetik bir durumdur veya deri tipinize bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Hastalık olmasa da yine de can sıkıcı bir durum olduğu için siz de saçlarınızı yağdan arındırmak için çeşitli bazı yöntemlere başvurursunuz. Bu yazımızda, evinizde basit bir şekilde uygulayabileceğiniz birkaç saç bakım tekniği ile yağlı saçlardan kurtulabilirsiniz.

Saç yağlanmasının çözümleri

Yağlı saçlara ne iyi gelir, saç yağlanmasının çözümleri nelerdir?

Saçlara iyi gelen ve her evde kolaylıkla bulunabilen bazı malzemelerden elde edeceğiniz karışımlar sayesinde saç yağlanmasından erken sürede kurtulabilirsiniz. Sizin için derleyip topladığımız bu önerileri uygulayarak doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Saç yağlanmasının çözümleri

 • Elma sirkesi kullanın

Elma sirkesinin içinde asetik asit bulunmaktadır. Bu da saç derisindeki pH seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olur. Saçlardaki yağlanmayı önlediği gibi saçların yumuşak ve ipeksi bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olan elma sirkesi ile ulaşmak istediğiniz noktaya kolaylıkla ulaşacaksınız.

Elma sirkesi kullanın

Elma sirkesi saçlara nasıl uygulanır?

Bir su bardağına iki veya üç çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra masaj yaparak elma sirkesini uygulayın. Birkaç dakika saçlarınıza beklettikten sonra saçlarınızı durulayın, haftada iki veya üç defa kullanmanız durumunda etkili sonuçları göreceksiniz.

 • Limon kullanmayı deneyin
İlginizi Çekebilir  Saçınızın Düşmanı Olan Kırıklarınızı Yok Etmenizi Sağlayacak Püf Noktalar!

Limonun asitli bir meyve olması, sadece yemeklere lezzet katmaz, aynı zamanda sağlık üzerinde de ciddi olumlu etkileri vardır. Aşırı yağlanan saçlara da iyi gelen limon, içerisindeki asit sayesinde saç derisindeki pH seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.

Saç yağlanmasının çözümleri

Limon saçlara nasıl uygulanır?

İki limon suyunu iki fincan suyla karıştırın. Daha sonra saçlarınıza uygulayarak 15 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı ılık suyla ve şampuan ile yıkayın. Etkili bir sonuç alabilmek için bu uygulamayı haftada iki veya üç defa kullanabilirsiniz.

 • Siyah çay saç yağlanmasını engeller

Siyah çay da içerisindeki mineraller sayesinde saç derisindeki yağı dengelemeye yardımcı olur. Düzenli olarak siyah çay kullanmak, saç yağlanmasını en iyi şekilde engellemenize yardımcı olur.

Saç yağlanmasının çözümleri

Siyah çay saçlara nasıl uygulanır?

Bir fincan suya bir çay kaşığı siyah çay ekleyerek 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra saçlarınıza ve saç derinize iyice yedirdikten sonra 15 dakika kadar bekletin. Ardından hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayarak durulayın. Etkili bir sonuca ulaşabilmek için haftada iki veya üç defa kullanabilirsiniz.

 • Aloe Vera’nın etkili içeriğinden faydalanın

Son dönemlerde saç bakım ürünlerinde Aloe Vera bitkisine fazlasıyla yer verilmektedir. Bu bitki içerisinde vitamin, mineral ve enzim barındırır bu da saç derisinin yağ seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.

Saç yağlanmasının çözümleri

Aloe Vera saçlara nasıl uygulanır?

Bir çay kaşığı kadar aloe vera yağı veya jelini bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın ve daha sonra bir fincan şampuan ile karıştırın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra elde ettiğiniz şampuan ile saçlarınızı yeniden yıkayın ve durulayın. Etkili sonuç elde edebilmek için her saç yıkamanızda kullanmanız önerilir.

 • Karbonatın yağ emici özelliğinden faydalanın

Alkali niteliğe sahip olan karbonat, sadece keklerinizin şişmesine yardımcı olmaz. Bunun yanında aşırı yağlanan saçların da bu sorundan kurtulmasına yardımcı olur. Saç derisinin pH seviyesini dengede tutan karbonat ile yaşadığınız sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Her Ortamda Gözleri Size Çevirecek Evde Saç Bakım Önerileri!

Saç yağlanmasının çözümleri

Karbonat saçlara nasıl uygulanır?

1 litre suya 3 yemek kaşığı karbonat ilave ederek iyice çalkalayın, daha sonra bu karışım ile saçlarınızı durulayın ve 20 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Bu süreden sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Saçlarınız çok aşırı yağlı ise bu karışımı haftada 3 defa kullanabilirsiniz.

 • Yumurta akı saç yağlanmasına karşı savaşır

Yumurta, her evde mutlaka bulunur ve yemeklere verdiği lezzetten dolayı sık kullanılır. Bir de yumurta akının saçlar üzerindeki etkisini denemenizi öneririz. Aşırı yağlı saçlar için son derece etkili bir kalkan görevi üstlenen yumurta akı ile saç yağlanmasından kurtulabilirsiniz.

Saç yağlanmasının çözümleri

Yumurta akı saçlara nasıl uygulanır?

Nemli saçlarınıza yarım bardak kadar çırpılmış yumurta akını iyice yedirin. Saç ve saç derinizin iyice emdiğinden emin olduktan sonra 20 dakika kadar bekleyin ve daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın. Mükemmel bir sonuca ulaşabilmek için bu uygulamayı haftada iki veya üç defa kullanabilirsiniz.

 • Domatesin etkili gücüne başvurun

Domates, asidik özelliğe sahip bir sebzedir. İnsan sağlığı üzerinde son derece olumlu etkiler yaratan domates, saç sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Saç yağlanması sorunlarınızdan kısa sürede kurtulmak için domatesin etkili gücüne başvurabilirsiniz.

Saç yağlanmasının çözümleri

Domates saçlara nasıl uygulanır?

Olgun bir domatesin suyunu bir kaşık yardımı ile çıkartarak çırpın. Daha sonra saç ve saç derinize uygulayın ve saçlarınızı bone ile kapatarak yarım saat kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Etkili sonuç yakalamak için haftada iki veya üç defa kullanmalısınız.

Saçlara doğal maske uygularken dikkat etmeniz gerekenler

Yukarıda saydığımız formüller, saç yağlanmasının önüne geçmek için etkili yöntemlerden birkaçıdır. Ancak bunları uygularken dikkat etmeniz gereken bazı önemli detayların olduğunu unutmayın. Peki, nedir bunlar?

 • Saçlarınızı şampuan ile yıkadığınızda ister istemez, saçlarınıza kimyasal maddeler bulaşır ve bu da saç sağlığına zarar verir. Bu yüzden her şampuan ile saçlarınızı yıkadıktan sonra bol suyla durulayın.
 • Şampuan seçimi yaparken “yağlı saçlara özel şampuan” tercih edin.
 • Saç kremi kullanırken saç derinize kadar sürmekten kaçının ve sadece saç uçlarına sürün, ardından iyice durulamayı ihmal etmeyin.
 • Aşırı saç taramak, saç derisinde yağ üreten bezeleri harekete geçirir. Bu yüzden saçlarınızı çok fazla taramaktan kaçının.
 • Yağlı saçlar, saç derisinin hassas hale gelmesine neden olur. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken sert hareketlerde bulunmayın, hafif hareketlerle yıkamaya özen gösterin.
İlginizi Çekebilir  Saçınızı Sık Yıkamaktan Bıktınız mı? İşte Saçınızın Yağlanmasının Nedenleri?
Uzmandan mutlaka destek alın

Saç yağlanmasının saydıklarımızdan çok daha farklı nedenleri de olabilmektedir. Bu yüzden yukarıda saydığımız çözümlere ek olarak mutlaka saç analizi yaptırmak ve saçlarınızın yağlanmasına neden olan etkenleri doğru tespit edebilmek için mutlaka bir uzmandan destek almanızı öneririz.

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here