Rasta Saç Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Rasta Saç Yapımı

0
138
Rasta Saç Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Rasta Saç Yapımı

Rasta saç nedir, nasıl yapılır ve evde rasta saç yapımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Saç modasının değişen konuları arasına giren saç modelleri, farklı görünmek isteyenlere sunulan modelleri ile her sezon daha zengin seçenekleri ile moda dünyasına girmeye devam ediyor.  Son dönemlerde moda haline gelmeye başlayan ve sokak modasında fazlasıyla karşımıza çıkan rasta saç modeli, ilgi çekmeye devam ederken rasta saç nedir, nasıl yapılır, evde rasta saç yapımı hakkında bilgi arayışı içinde olanların sayısı da artmaya devam ediyor.

Bu yazımızda rasta saç hakkında merak ettiğiniz her şeyi bir arada bulacak, evde kendi başınıza nasıl yapabileceğiniz hakkında en detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Rasta Saç Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Rasta Saç Yapımı

Rasta saç nedir?

Zincirleme yöntemiyle saçların burgu haline getirilmesi ile oluşturulan rasta saç, daha önceleri TV dünyasında siyahilerde gördüğümüz bir modeldi. Ancak moda dünyasının hızlı bir şekilde gelişmesi ve farklılık arayanlara yenilikler sunmaya başlamasıyla rasta saçlar, sokak modasında da karşımıza çıkmaya başladı. Kendini özgür hisseden ve hippi yaşam biçimini benimseyenlerin tercih ettikleri bu model, ciddi anlamda deneyim gerektiren bir model olmakla birlikte uzun uğraş isteyen bir modeldir aynı zamanda.

Rasta saç, geçici olarak yapılabildiği gibi kalıcı olarak da yapılabilmektedir. Fakat kalıcısını isteyenlerin oturup düşünmeleri gerekir, çünkü sonrasında saçları eski haline getirmek için bir hayli zamana ihtiyacınız olacak ve buna ek olarak saçlarınızda kırılmaların meydana gelmesine neden olacak. O yüzden kalıcı rasta saç yapmadan önce 5 dakika düşünmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir  Kız Çocukları İçin En Güzel Saç Modelleri

Rasta Saç Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Rasta Saç Yapımı

Kimler rasta saç yapabilirler?

Daha çok uzun saç kesimlerinde gördüğümüz için aklımızda “sadece uzun saçlılar rasta saç yapabilirler1 gibi bir izlenimin kalmasına neden olsa da sadece uzun saçlılar bu modeli uygulamazlar. Kısa saçlılar da gayet oluşturabilirler. Ama kabul etmek gerekir ki uzun saçlılarda bu model daha bir havalı duruyor.

Rasta saç yıkama

Rastalı saçlar her ne kadar daha havalı görünseler de bu saçların bakımı, normal saçlara göre çok daha zordur. Yapılışında kullanılan bal mumu, dikkat edilmediğinde saçlara yapışır ve bu da beraberinde saç derisinde yağlanma, kepeklenme ve saçlarda kırılmaların oluşmasına neden olur. Bu yüzden rasta saç bakımı konusunda dikkatli olmak gerektiğini unutmamak gerekir.

Şampuan seçiminde de özel bir dikkat gerektiren rastalı saçlar için yağlanma karşıtı şampuan kullanılması en uygun olanıdır. Bunun dışında bir şampuan kullanırsanız kesinlikle saçlarınıza zarar vereceğinizi aklınızdan çıkartmayın.

Rasta Saç Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Rasta Saç Yapımı

Rasta saç nasıl yapılır?

Dikkat çekici saç tasarımları arasında yer alan rasta saçları yapmak için saç tasarımında uzman olmak gerekir. İşin doğrusunu söylemek gerekirse evde bu modeli yapmak mümkün olsa da uzman olmayan birinin hiç bulaşmaması en doğrusudur.

Saçlar, iyice temizlendikten sonra petek halinde tutamlara ayrılır. Daha sonra ayrılan bu saçlar, türeltilerek tığlama işleminden geçer. Tığla yapılmadığında beklentileri elde etmek mümkün olmayacağından bu detaya ayrı bir önem vermek gerekir.

Bazı saç tasarımcıları, müşterilerinin isteğine bağlı olarak tıp yerine bal mumu kullanmayı tercih ediyorlar. Saçların daha sığ olabilmesi için bu yöntem en doğrusudur. Kalıcı rasta yapmak isteyenlerin de bal mumu tercih etmeleri daha doğrudur ama yukarıda da dediğimiz gibi kalıcı rasta saç yaptırmadan önce çokça düşünmeniz ve buna göre karar vermeniz gerekir, çünkü saçlarınızı eski haline getirebilmek için bir hayli uğraşmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  Özel gecelere renk katacak at kuyruğu saç modelleri

Rasta Saç Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Rasta Saç Yapımı

Evde rasta saç nasıl yapılır?

Evde rasta saç yapmak isteyenlerin uymaları gereken önemli bazı kurallar vardır. bunların en başında saçların hazır hale getirilmesidir. Bunun için saç bakım yağının kullanılması gerekir. Saçlarda oluşan elektriklenmeyi önlemek için mutlaka saç bakım yağı kullanmanız ve kullandığınız yağın kaliteli ve saçlara zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir.

Saçlarınızı rasta için hazır hale getirdikten sonra sıra ikinci aşamaya gelir. Bu aşamada, saçlarınızı önden ve arkadan olmak üzere ikiye ayırın. Bu işlemi yaptıktan sonra saçlarınızın kalınlığına göre önden ayırdığınız saçlarınızı tutamlara bölün ve rasta yapmaya başlayın.

Saçlarınızın ön kısmını rasta yaptıktan sonra sabit kalabilmesi için avucunuza jöleyi dökün ve saçlarınıza sürün. Bu işlemi tamamladıktan saçlarınız artık hazır hale gelmiş olacak. Saçlarınızın bozulmaması için saç spreyi veya saç sabitleyici kremler kullanmanız önerilir.

Genellikle dağınık modellerin daha hakim olduğu rasta saç modellerinde yarım topuz veya rasta topuz da uygulayabilirsiniz. Tercih tamamen sizin…

 

Editör Puanı:
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here